Relacje Niemiec z Polską. Jaki będzie ich kierunek?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 16:54
– Nasza współpraca opiera się na trzech filarach - kooperacji politycznej, gospodarczej i współpracy na szczeblu społeczeństw obywatelskich - oświadczyła Angela Merkel po spotkaniu z premier Beatą Szydło. Kanclerz Niemiec przebywa z jednodniową wizytą w Warszawie.
Audio
  • Piotr Semka o spotkaniu Beaty Szydło z Angelą Merkel (Jedynka)
Premier RP Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel na wspólnej konferencji prasowej
Premier RP Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel na wspólnej konferencji prasowejFoto: PAP/Radek Pietruszka

Angela Merkel poinformowała po rozmowach z szefową polskiego rządu, że w ich trakcie poruszony został temat kontaktów Polski z Komisją Europejską i Komisją Wenecką, w sprawie procedury ochrony praworządności.

Według publicysty Piotra Semki, który był gościem audycji "Ekspres Jedynki", "dla ekipy PiS najważniejsze jest, że kanclerz Niemiec używa spokojnych słów będących odpowiedzią na ten nurt w niemieckiej polityce, który kreuje Merkel na "surowego belfra, który przyjeżdża albo grozić, albo pouczać jak ma wyglądać polska demokracja".


czytaj więcej
9_Merkel_KOW.jpg
Angela Merkel spotkała się z Beatą Szydło. "Bezpieczeństwo naszym priorytetem"

Semka zauważa, że wprawdzie kanclerz wymieniła te dziedziny, które w opinii np. SPD są zagrożone w Polsce, ale podkreśliła, że bardzo się cieszy z odpowiedzi naszego kraju na pytania Komisji Europejskiej i Komisji Weneckiej. – To było stwierdzenie pokazujące, że Angela Merkel nie stawia sprawy na ostrzu noża – mówi Semka.

Jego zdaniem, to dość ważne, bo np. wiceszef polsko-niemieckiej komisji parlamentarnej, "wręcz neurotycznym tonem mówił, że Angela Merkel musi postawić sprawę na ostrzu noża", tylko że – jak podkreśla publicysta – to do niczego nie prowadzi w stosunkach Berlin-Warszawa. Semka twierdzi, że w Niemczech są politycy, którzy bardzo chcą "zaglądać w garnki sąsiadom", ale "to droga donikąd".

Publicysta nie ukrywa jednak, że jest rozczarowany niektórymi wypowiedziami niemieckiej polityk. Którymi i dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Mariusz Gzyl

Rozmawia: Marek Mądrzejewski

Gość: Piotr Semka (publicysta "Do Rzeczy")

Data emisji: 7.02.2017

Godzina emisji: 15.26

iz/gs

Czytaj także

Witold Waszczykowski: oczekujemy, że Niemcy nie będą ignorować interesów Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 19:45
- Oczekujemy bardzo otwartej i szczerej dyskusji na wiele tematów, które są na porządku obrad w Unii Europejskiej - podkreślił Witold Waszczykowski.
rozwiń zwiń