"Mazurek Dąbrowskiego" hymnem Polski od 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 16:27
Choć Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku, to przez kilka następnych lat oficjalnie nie mieliśmy hymnu państwowego. 26 lutego 1927 roku, ówczesny minister spraw wewnętrznych wydał okólnik, w którym "Mazurek Dąbrowskiego" ogłoszono oficjalnie polskim hymnem.
Audio
  • Mazurek Dąbrowskiego hymnem Polski od 90 lat (Ekspres Jedynki)
02.05.2007 r. około 40 osobowa grupa w mundurach wojskowych z epoki Napoleona przemaszerowała przez Częstochowę w 210. rocznicę powstania Mazurka Dąbrowskiego do Polski i w 200-lecie przemarszu Legii Polsko- Włoskiej
02.05.2007 r. około 40 osobowa grupa w mundurach wojskowych z epoki Napoleona przemaszerowała przez Częstochowę w 210. rocznicę powstania Mazurka Dąbrowskiego do Polski i w 200-lecie przemarszu Legii Polsko- WłoskiejFoto: Maciej Kuroń/PAP

"Bogurodzica", "Gaude Mater Polonia", "Rota" - przez wieki powstało co najmniej kilka pieśni pretendujących do miana hymnu. Ale to w latach zaborów powstały te, które po odzyskaniu niepodległości miały szansę stać się oficjalnym hymnem państwowym. 


January Suchodolski Wjazd generała_Jana_Henryka_Dąbrowskiego_do_Rzymu 1200.jpg
"Mazurek Dąbrowskiego" nie powstałby, gdyby nie pewna przyjaźń

- Już w 1926 roku "Mazurek Dąbrowskiego" jest wprowadzany do szkół, a Polskie Radio zaczyna go grać jako sygnał dla swoich audycji - wyjaśniał dyrektor Muzeum Historii Polski, Robert Kostro. -  I wreszcie w lutym 1927 roku, zarządzeniem, minister spraw wewnętrznych wprowadza "Mazurek Dąbrowskiego" jako oficjalny hymn Polski - dodał Kostro. 

Dr.Janusz Sibora tłumaczył, że wymowa "Roty" nie jednoczyła wszystkich Polaków. - Treść ideowa "Roty" była taka, że w pieśni wskazana jest obrona tylko rubieży zachodnich, z kolei "Boże coś Polskę" wskazywała, że Polska czeka na pomoc miłosierdzia bożego, zaś o "Mazurku Dabrowskiego", którego treść ideowa jest najpiękniejsza, pisano, że to jest polska "Marsylianka" - mówił historyk. 

Jakie inne - znane i do dziś śpiewane pieśni pretendowały do hymnu, jakie elementy i walory przesądziły o tym, iż to właśnie "Mazurek Dąbrowskiego" został wybrany, czym różnił się oryginalny tekst "Mazurka" od śpiewanego dziś i gdzie w Polsce znajduje się jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Przygotował: Partyk Michalski

Gość: Robert Kostro (Dyrketor Muzeum Historii Polski), dr Janusz Sibora (historyk)

Data emisji: 24.02.2017

Godzina emisji: 15.16

ab

Czytaj także

"Małe Wielkie Historie". Każdy może pomóc w tworzeniu zbiorów Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 08:19
Dziś Muzeum Historii Polski, w Noc Muzeów, rozpoczyna wielką zbiórkę pamiątek. Dyrektor placówki dr Robert Kostro, który był gościem "Sygnałów dnia", zachęca wszystkich do przyłączenia się do akcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Małe Wielkie Historie". Prezentacja zebranych eksponatów

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 12:49
W warszawskiej galerii Kordegarda można oglądać wystawę pamiątek przekazanych Muzeum Historii Polski. To podsumowanie pierwszego etapu społecznej zbiórki eksponatów dla muzeum, które do swojej stałej siedziby na Cytadeli Warszawskiej przeprowadzi się w 2018 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Kostro w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 10:30
W 35. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce porozmawiamy z dr. Robertem Kostro, dyrektorem Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń