Barwność Afryki i bezkompromisowość w poezji Breytenbacha

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 22:09
- Nie zapominajmy, że jest artystą, malarzem i barwność Afryki jest również obecna w jego twórczości poetyckiej - mówi o poecie Breytenie Breytenbachu Jurij Andruchowycz, jeden z jurorów nagrody im. Zbigniewa Herberta.
Audio
  • Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta dla Breytena Breytenbacha (Ekspres Jedynki)
Czytający utwory laureata aktor Andrzej Seweryn w Teatrze Polskim w Warszawie, podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono nazwisko laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta
Czytający utwory laureata aktor Andrzej Seweryn w Teatrze Polskim w Warszawie, podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono nazwisko laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa HerbertaFoto: PAP/Leszek Szymański

Tegorocznym laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta został południowoafrykański poeta, przeciwnik apartheidu, wieloletni więzień polityczny Breyten Breytenbach. Znany jest z wybitnych i wstrząsających utworów, które w połączenie z bezkompromisową postawą moralną przybliżają go do patrona nagrody - Zbigniewa Herberta.

- Jeszcze jako student w latach 60. XX wieku protestował przeciwko dyskryminacji i od zawsze był zaangażowany w działalność polityczną. Po części z tego powodu wyjechał do Francji, osiadł w Paryżu, tam zajął się pracą artystyczną i zakochał się w pięknej Wietnamce o imieniu Kwiat Lotosu, a więc mamy i historię miłosną - opowiada sekretarz jury Andrzej Franaszek.

Nawet jurorzy konkursu twórczość Breytena Breytenbacha poznali stosunkowo niedawno. O odkrywaniu nowych nazwisk i sile poezji dowiesz się z relacji przygotowanej przez Magdę Mikołajczuk.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Przygotowała: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 6.03.2017

Godzina emisji: 17.17

sm/pg

Czytaj także

Targi Książki w Krakowie, urodziny Herberta w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 13:00
Tym razem podczas audycji zapraszaliśmy na dwa wydarzenia - 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie oraz wieczór poetycki z okazji 92. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Jeremi Przybora nie został klasykiem?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 21:06
- Kiedy pojawia się ktoś, kto proponuje Jeremiemu Przyborze, by został klasykiem w niewielkim, ale bardzo bogatym państewku, to on taką propozycję odrzuca i takie wątki pojawiają się w Kabarecie Starszych Panów - mówi redaktor Teresa Drozda.
rozwiń zwiń