Kobiety kierowcy: z nami dojedziecie do celu z uśmiechem na twarzy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 16:37
- Pomyślalam sobie: prawo jazdy mam, mechaniki jakoś się chyba nauczę, poszłam na kurs, i prawdę mówiąc, najlepiej go zdałam. Tak to się zaczęło. A kiedyś nawet nie myślałam, że będę po szynach jeździć, prędzej autobusem, bo to jak prowadzenie samochodu. Zaryzykowałam i jeżdżę - mówiła naszej repoterce Aneta Endzel motornicza warszawskiego tramwaju.   
Audio
  • Motornicza tramwaju i prowadzące autobusy o swej pracy (Ekspres Jedynki)
Kobiety przełamują stereotypy wykonując zawody, które postrzegane były jako męskie
Kobiety przełamują stereotypy wykonując zawody, które postrzegane były jako "męskie"Foto: Africa Studio/Schutterstock

Na pytanie, za co lubi ten zawód odpowiedziała: za to, że mogę odpocząć po pracy. Z wykształcenia jestem nauczycielem muzyki i po powrocie ze szkoły musiałbym grać na fortepianie, a tak to mogę nawet pójść spać - stwierdziła Pani Aneta.

- Nasze umiejętności i predyspozycje do wykonywania zawodu kierowcy autobusu są tak samo weryfikowane, jak męskiej części naszego świata zawodowego - tłumaczyła Marta Brzozowska kierująca miejskim autobusem. - Nie uważam, że ktoś jest lepszy czy gorszy ze względu na płeć. Zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet można znaleźć i gorszych i lepszych kierowców - oceniła Marta Brzozowska i dodała, że "w tej pracy jest niesamowita magia". 

- W tym zawodzie trzeba mieć przede wszystkim dobry kontakt z ludźmi, kochać ludzi - stwierdziła Milena Brzozowska, także wykonująca zawód kierowcy autobusu.

A jak pasażerowie reagują na kobiety za kółkiem czy wolantem? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Mariusz Gzyl

Rozmawiał: Klaudia Porębska

Goście: Aneta Endzel (motornicza tramwaju), Milena Leszczyńska i Marta Brzozowska (kierowcy autobusu)

Data emisji: 8.03.2017

Godzina emisji: 15.14

ab/kul

Czytaj także

Dzień Kobiet: równouprawnienie korzystne dla gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 08:17
Według Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE) większe równouprawnienie płci zaowocuje m.in. przyspieszeniem rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej i stworzeniem ponad 10 mln nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych 30 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety wciąż zarabiają gorzej niż mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 14:35
Kobiety w Polsce nadal zarabiają gorzej niż mężczyźni. Różnica w wynagrodzeniach, według badań, wynosi około 15 procent. W Polskim Radiu 24, w Międzynarodowym Dniu Kobiet, dr Agnieszka Kwiatkowska z Uniwersytetu SWPS mówiła o problemach związanych z nierównością płciową.
rozwiń zwiń