Prezydent Duda: Andrzej Gwiazda jest prawdziwym twórcą idei Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 17:56
- Jest Pan z całą pewnością tak godnym laureatem Nagrody imienia Pana Prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego jak mało kto - tymi słowami prezydent Andrzej Duda zakończył wystąpienie na uroczystej gali, podczas której legendarny działacz opozycji Andrzej Gwiazda odebrał wyróżnienie z rąk Marty Kaczyńskiej. 
Audio
  • Relacja z wręczenia Nagrody imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Andrzejowi Gwieździe (Ekspres Jedynki)
Andrzej Gwiazda (L) odbiera nagrodę z rąk córki Lecha Kaczyńskiego - Marty Kaczyńskiej (P), podczas uroczystej gali na Stadionie Narodowym w Warszawie
Andrzej Gwiazda (L) odbiera nagrodę z rąk córki Lecha Kaczyńskiego - Marty Kaczyńskiej (P), podczas uroczystej gali na Stadionie Narodowym w WarszawieFoto: PAP/Jacek Turczyk

Wśród gości gali nagrody Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą - honorowym członkiem Ruchu. 

Prezydent przypomniał, że Andrzej Gwiazda był jedną z pierwszych osób, które prezydent Lech Kaczyński uhonorował najwyższym odznaczeniem - Orderem Orła Białego. Odznaczenie "Za działalność na rzecz demokratycznej i wolnej Polski" Gwiazda odebrał 3 maja 2006.  

-  Andrzej Gwiazda był dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego postacią pomnikową. Był nie tylko kimś, kogo Pan Prezydent Lech Kaczyński uważał za swojego przyjaciela, starszego przyjaciela, ale był kimś, kogo Pan Prezydent uważał za wzór, wzór człowieka, wzór niezłomnego patrioty - mówił Andrzej Duda.

O laureacie wypowiadali się także jego koledzy z opozycji.- Jeśli Andrzej uzna, że coś jest logiczne, uczciwe, przyzwoite i służy dobru wspólnemu, to po prostu nie popuści, nie pójdzie na odstępstwa(...). Pozostaje nieugięty. Po prostu taka nasza polska odmiana metra z Sèvres - opisywał Andrzeja Gwiazdę Andrzej Kołodziej.  

Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Relacja: Mariusza Pieśniewskiego

Data emisji: 10.03.2017

Godzina emisji: 17.10

ab/ei

Komentarze1
aby dodać komentarz
casial2017-03-11 17:09 Zgłoś
Prezydent przypomniał, że Andrzej Gwiazda był jedną z pierwszych osób, które prezydent Lech Kaczyński uhonorował najwyższym odznaczeniem - Orderem Orła Białego. Odznaczenie "Za działalność na rzecz demokratycznej i wolnej Polski" Gwiazda odebrał 3 maja 2006. (cytat). Komentarz: w 1989 roku,w Auli Głównej (wówczas) Uniwerytetu Gdańskiego odbywał się Zjazd Założycielski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Jako gość uczestniczył w nim również p. Andrzej Gwiazda (patrz dokumentacja filmowa). W rozmowie (wspólnej) padło stwierdzenie (p. Andrzeja): Harcerski Krzyz jest pięknym znakiem !. Odpowiedź była: Tak to piękny Znak, który jest "odznaczeniem "a` priori" za zaslugi dla Rzeczpospolitej. Ten, kto ten znak nosi, może swym życiem uczynić go złotym, lub pozostawić nagim, jeśli Jego ciężaru nie jest w stanie udźwignąć. Dalej: Byla to niezmiernie miła chwila, gdy faktem stało się, jak w cytacie.

Czytaj także

Andrzej Duda: prezydent Kaczyński był człowiekiem Solidarności całym sercem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 17:09
Prezydent Lech Kaczyński był całym sercem człowiekiem Solidarności, a jego pomnik byłby symbolem jego dbałości o Pomorze Zachodnie - powiedział w Szczecinie prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Gwiazda laureatem nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 22:22
- Pan Andrzej Gwiazda jest osobą, do której ja po raz pierwszy w życiu wykonałam samodzielnych kilka kroków. Jest niezwykle istotną postacią w moim życiu i zawsze go pamiętałam jako tego, który mnie sprowokował do tego, żebym wreszcie zaczęła chodzić samodzielnie - powiedziała Marta Kaczyńska podczas gali wręczenia nagrody im. Lecha Kaczyńskiego na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Uhonorowany został nią działacz opozycji z czasów PRL Andrzej Gwiazda.
rozwiń zwiń