Projektowanie uniwersalne i konkurs Lider Dostępności

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 17:36
- Chcemy pokazać, że warto projektować, uwzględniając każdego, bo to nam wszystkim koniec końców się opłaca - mówi Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Audio
  • Projektowanie uniwersalne i konkurs "Lider Dostępności" (Ekspres Jedynki)
Projektowanie uniwersalne to sposób myślenia o architekturze z uwzględnieniem wszystkich użytkowników
Projektowanie uniwersalne to sposób myślenia o architekturze z uwzględnieniem wszystkich użytkownikówFoto: Pixabay/stevepb

Konkurs "Lider Dostępności" promuje projektowanie uniwersalne, które uwzględnia potrzeby wszystkich użytkowników, a także najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

- Przedsięwzięcie ma jeden główny cel, czyli pokazać, że w Polsce jesteśmy w stanie rozumieć dostępność, co jest ogromnie ważne, szczególnie biorąc pod uwagę to, że przepisy prawa nie zawsze uwzględniały osoby słabowidzące czy niewidome - mówi prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Jak dodaje Tomasz Pisarzewski z Fundacja Integracja problem nie dotyczy tylko osób niepełnosprawnych, ale też rodzin z dziećmi, osób starszych i mających problemy z poruszaniem się np. w wyniku kontuzji. - Ta grupa jest coraz większa i nie jest to tylko kwestia zrobienia przysłowiowego podjazdu pod sklep - podkreśla.

Konkurs jest organizowany pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Patronem medialnym jest Program 1 Polskiego Radia. Więcej na temat przedsięwzięcia w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Przygotował: Wojciech Urban

Data emisji: 30.03.2017

Godzina emisji: 16.46

sm/ab

Czytaj także

OpenHUB Europe. Integracja poprzez sztukę

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 10:55
Właśnie zakończył się trwający od maja 2015 r. międzynarodowy program "OpenHUB Europe", w ramach którego w Polsce, Belgii, Włoszech i Niemczech organizowano działania z udziałem artystów z niepełnosprawnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przez trudy do gwiazd" - reportaż Katarzyny Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 11:00
Dwa lata temu do radia napisała studentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Marta Szwonder. Chciała, by nagłośniono sprawę jej walki z NFZ, które odmawiało jej pokrycia kosztów operacji nóg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Metr nad ziemią" - Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 12:15
Siergiej, były marynarz radzieckiej floty, miał kiedyś 176 cm wzrostu. Pracując na 30-stopniowym mrozie odmroził sobie ręce i nogi. Dziś mierzy około metra i porusza się na wózku.
rozwiń zwiń