Poznamy tajemnice zamku krzyżackiego w Unisławiu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 23:31
Mieszkańcy okolic Unisławia od dawna słyszeli opowieści o zamku krzyżackim, jednak dopiero teraz naukowcy postanowili bliżej zbadać ten temat i odsłonić zagadkę tej budowli.
Audio
  • Czego nowego możemy się dowiedzieć o zamku w Unisławie? (Ekspres Jedynki)
Wykopaliska na Górze Zamkowej w Unisławiu. Prace prowadzą naukowcy z UMK, którzy chcą potwierdzić, czy odkryte ruiny to pozostałości po zamku krzyżackim z XIII wieku
Wykopaliska na Górze Zamkowej w Unisławiu. Prace prowadzą naukowcy z UMK, którzy chcą potwierdzić, czy odkryte ruiny to pozostałości po zamku krzyżackim z XIII wiekuFoto: PAP/Tytus Żmijewski

W Unisławiu w powiecie chełmińskim odkryto ruiny zamku krzyżackiego. Naukowcy z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą badania budowli, o której dotychczas mieliśmy dość mało informacji. Mają nadzieję, że uda im się znaleźć odpowiedzi na kilka nurtujących pytań.

- Przede wszystkim interesuje nas układ zamku, jak on wyglądał, z jakich elementów się składał oraz chronologia zamku murowanego, i czy wcześniej była w tym miejscu np. krzyżacka warownia drewniano-ziemna - opowiada dr Bogusz Wasik, archeolog.

Naukowcy już trafili na ślady ceramiki i przedmiotów metalowych. O tym, jakie jeszcze informacje uda się zdobyć dzięki pracom badawczym, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Przygotował: Marcin Doliński

Data emisji: 6.04.2017

Godzina emisji: 17.17

sm/pg

Czytaj także

Chęciny - świętokrzyski raj dla turystów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 12:00
Jadąc trasą z Warszawy do Krakowa widać w oddali imponujący, masywny zamek, wieczorem pięknie podświetlony. To Chęciny.
rozwiń zwiń