Gimnazjalista z Milanówka wydrukował protezę dłoni

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:37
Mechaniczne protezy rąk czy nóg dobrej jakości kosztują od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Już kilka razy słuchacze cyklu "Integracja" w radiowej Jedynce udowodnili, że można samemu stworzyć coś tańszego, a jednocześnie zrobić coś dobrego dla innych.
Audio
Proteza skonstruowana za pomocą drukarki 3D
Proteza skonstruowana za pomocą drukarki 3DFoto: print screen z TVP 3 Warszawa

Najnowszy przykład to projekt, którego podjął się Michał Raczkowski, uczeń II klasy Gimnazjum Społecznego Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego w Milanówku. - Postanowiłem zrobić część przedramienia, funkcjonalną dłoń, która reaguje na napięcie mięśniowe. Podłączamy czujniki do mięśni i dzięki temu możemy sterować ręką za pomocą drugiej ręki. Oczywiście możemy to podpiąć do jakichkolwiek mięśni i na przykład, jeśli zepniemy mięśnie brzucha, to ręka się poruszy - tłumaczy twórca protezy wydrukowanej w technologii 3D.

Stworzoną przez Michała Raczkowskiego protezę otrzymała Paulina Malinowska-Kowalczyk, nauczycielka języka hiszpańskiego i dziennikarka telewizyjna. - Byłam przede wszystkim bardzo zaskoczona. Nagle okazało się, że uczeń, którego ja nie uczę wymyślił dla mnie protezę. To bardzo miły gest, byłam nim bardzo wzruszona - przyznaje pedagog z Gimnazjum Społecznego MTE w Milanówku.

Ile czasu poświęcił na swój projekt Michał Raczkowski i jaki jest koszt wydrukowania takiej protezy w technologii 3D, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Przygotował: Wojciech Urban

Data emisji: 18.05.2017

Godzina emisji: 15.45

pg/zi


Czytaj także

Wydrukuj sobie pizzę i ubranie

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 12:51
Nie wszystko da się wydrukować, Jednak druki 3D mają obecnie zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia - przyznał Maciej Cader z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.
rozwiń zwiń