Nagroda im. Kapuścińskiego za reportaż o Delhi

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 17:00
Tegorocznym laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki został Rana Dasgupta, autor książki pt. "Delhi. Stolica ze złota i snu".
Audio
  • Rana Dasgupta o swojej książce pt. "Delhi. Stolica ze złota i snu", za którą dostał nagrodę im. Kapuścińskiego (Ekspres Jedynki)
Fragment okładki książki Delhi. Stolica ze złota i snu Rany Dasgupty
Fragment okładki książki "Delhi. Stolica ze złota i snu" Rany DasguptyFoto: materiały prasowe wyd. Czarne

Brytyjsko-indyjski pisarz w nagrodzonej książce kreśli literacki portret miasta opanowanego przez agresję i nieufność.


- Współczesne Delhi stworzyli głównie uchodźcy. Do 1947 roku miastem rządzili Brytyjczycy, a potem, po rozłamie Indii brytyjskich, do Delhi przybyła ogromna liczba uchodźców z Pakistanu. Ci ludzie stracili wszystko, co mieli, ich bliskich zabili muzułmanie, dochodziło do gwałtów na masową skalę - mówi pisarz w rozmowie z Magdą Mikołajczuk. - To miasto jest straumatyzowane. W dużym stopniu każdy, kto mieszka w Delhi, staje się częścią tej posttraumatycznej kultury. Szybko uczysz się być podejrzliwy i ostrożny wobec nieznajomych, widzisz, że obcy ludzie nie rozmawiają ze sobą w miejscach publicznych, nie poznają się w barach - dodaje.

Dlaczego symbolem Delhi XXI wieku stała się męska hiperagresja? Z jakiego powodu Rana Dasgupta uważa mango za najbardziej literacki owoc świata? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Mariusz Gzyl

Przygotowała: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 22.05.2017

Godzina emisji: 15.45

mg/gs

Czytaj także

Nagroda Literacka m.st. Warszawy. "Wzoruję się na Kapuścińskim"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 16:07
- Ryszard Kapuściński powiedział kiedyś, że zanim napisze jedną stronę, musi przeczytać sto książek. Trzymam się tego i dlatego napisanie "Galicyan" zajęło mi 8 lat - mówi Stanisław Aleksander Nowak, laureat Nagrody Literacka m.st. Warszawy w kategorii "proza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pamięć". Bestseller sprzed 30 lat wreszcie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 12:15
Powieść "Pamięć" węgierskiego pisarza Pétera Nádasa została wydana w roku 1986. Od tamtego czasu odniosła duży sukces w wielu krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych, ale po polsku ukazuje się dopiero teraz.
rozwiń zwiń