Powstanie Muzeum Sprawiedliwych spod Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 18:04
Przedstawiciele najwyższych władz państwowych, pracownicy muzeum oraz bliscy byłych więźniów uczestniczyli w Oświęcimiu w obchodach 77. rocznicy pierwszego transportu do obozu Auschwitz. 14 czerwca jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.
Audio
  • Relacja Pawła Pawlicy z uroczystości w obozie Auschwitz (Ekspres Jedynki)
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i starosta Zbigniew Starzec podpisują list intencyjny w sprawie nowego muzeum podczas obchodów 77. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu Auschwitz
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i starosta Zbigniew Starzec podpisują list intencyjny w sprawie nowego muzeum podczas obchodów 77. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu AuschwitzFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

77 lat temu do obozu dotarło 420 więźniów. Wojnę przeżyło 239 z nich. Na uroczystości do Oświęcimia nie przyjechał żaden z żyjących jeszcze więźniów z pierwszego transportu. - Ci, którzy żyją już po prostu nie mogą - mówiła Polskiemu Radiu Zdzisława Włodarczyk, która jako jedyna pamiętająca piekło obozu stawiła się na uroczystości. Została do Auschwitz przywieziona po Powstaniu Warszawskim.

Dyrektor oświęcimskiego muzeum Piotr Cywiński zwrócił uwagę, że to pokolenia powojenne muszą wziąć pełną odpowiedzialność za pamięć o obozie i za to, co z tą pamięcią zrobimy.

Główne uroczystości odbyły się przed budynkiem dawnego Lagerhausu. Uczestnicząca w obchodach premier Beata Szydło podkreślała, że ważne jest przechowywanie pamięci o ofiarach niemieckich nazistów, a także o tych, którzy z narażeniem życia nieśli im pomoc. - Obowiązkiem dziś żyjących jest to, aby w przyszłości nic podobnego się nie wydarzyło - apelowała szefowa rządu.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i starosta powiatu oświęcimskiego Zbigniew Starzec podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Muzeum Sprawiedliwych spod Auschwitz. Muzeum powstanie w dawnym budynku Lagerhausu, a prace mają rozpocząć się do końca roku.

Do momentu wyzwolenia, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i przedstawicieli kilkudziesięciu narodowości. Niemcy założyli obóz koncentracyjny Auschwitz, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał później, stając się miejscem zagłady Żydów.

Posłuchaj relacji z uroczystości i rozmów z uczestnikami.

***

Przygotował: Paweł Pawlica

Goście: Zdzisława Włodarczyk (była więźniarka), Piotr Cywiński (dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau)

Data emisji: 14.06.2017

Godzina emisji: 15.23

Materiał wyemitowano w audycji Ekspres Jedynki

ag/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludzie w nieludzkim miejscu. Auschwitz 70 lat po wyzwoleniu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 05:01
- Pamiętam sceny jak SS-mani z psami idą wzdłuż drutów albo gdy SS-man na dachu krematorium wsypuje cyklon B do komina, jakbym tam była - opowiada Zofia Posmysz, była więźniarka i pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oświęcim: stowarzyszenie rodzin więźniów Auschwitz oddało hołd ofiarom obozu

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 12:12
Członkowie Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich upamiętnili ofiary niemieckiego obozu Auschwitz. W przypadającą 14 czerwca rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów do tego obozu, złożyli kwiaty pod Ścianą Straceń na jego terenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Auschwitz to wielka lekcja historii dla całego świata"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 12:50
Rozpoczęły się obchody 77. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. W głównej części obchodów, która rozpocznie się w południe przy budynku zwanym Lagerhaus, w pobliżu byłego obozu, weźmie udział m.in. premier Beata Szydło.
rozwiń zwiń