"Byłam tramwajarką siedzącą na chmurce i kroplą wody"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 16:45
- Takich przedziwnych rzeczy wymagał ode mnie reżyser radiowego spektaklu, w którym brałam udział - opowiada Stanisława Celińska.
Audio
  • Stanisława Celińska na Festiwalu "Dwa Teatry" (Ekspres Jedynki)
Stanisława Celińska
Stanisława Celińska Foto: Jacek Konecki/PR

Chodzi o przedstawienie "Seans radiowy" poświęcone wydarzeniom z czerwca 1956 roku. - To był niezwykły teatr wyobraźni i to były bardzo ciekawe zadania, bardzo wdzięczne, pobudzające wyobraźnię i przydatne w teatrze - opowiada aktorka.

czytaj więcej
dwa teatry 2017 510.jpg
Festiwal "Dwa Teatry"

Przygoda Stanisławy Celińskiej ze słuchowiskami trwa od dawna, co przyniosło jej wiele wyróżnień na Festiwalu "Dwa Teatry", także tę najważniejszą - Wielką Nagrodę za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. 

- Gdy przychodzę do studia, to myślę, że mikrofon to drugi człowiek, który słucha radia. Dla niego się to nagrywa i bezpośrednio do niego mówi. Robi się to odpowiednim tembrem głosu, odpowiednim przyciszeniem, pauzą, czymś, co powoduje, że ten ktoś po drugiej stronie myśli, że mówi się wyłącznie i bezpośrednio do niego. To niesamowity świat, bo słuchacz często wyobraża sobie więcej niż dzieje się w studiu i więcej niż jest w książce - mówi Stanisława Celińska.

Jak długo aktorka wchodzi w radiową postać i jak ją tworzy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Rozmawiała: Dorota Kołodziejczyk

Gość: Stanisława Celińska (aktorka) 

Data emisji: 21.06.2017

Godzina emisji: 15.40

zi/ag


Czytaj także

Olgierd Łukaszewicz był przez mamę zmuszany do słuchania radia

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 17:47
Olgierd Łukaszewicz jest laureatem tegorocznej Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. W Teatrze PR nagrał około 400 słuchowisk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Brudny: jestem chory na radio

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 16:16
- Nie było takiego roku, żebym nie był w Sopocie na festiwalu "Dwa Teatry", bo jest to wielkie święto teatru radiowego - mówi w radiowej Jedynce Stanisław Brudny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Dałkowska: na stare lata zamierzam zostać radiowcem

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 11:35
- Kocham radio nad życie, ale jestem zdumiona, że zagrałam w tak wielkiej liczbie słuchowisk radiowych, bo wydawało mi się, że nie bardzo sprawdzam się w tej roli - mówi aktorka, laureatka Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń