Muzyka Chopina na instrumentach historycznych. Nowa jakość?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 18:05
- Polskie Radio ma nagrania przesłuchań konkursowych i koncerty laureatów konkursów chopinowskich, jak również historyczne instrumenty jak Erard z 1948 czy Pleyel z 1949 roku - mówi dyrektor Dwójki, Małgorzata Małaszko.
Audio
  • Dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia Małgorzata Małaszko o Konkursie Chopinowskim na instrumentach historycznych (Ekspres Jedynki)
To był specjalny Konkurs Chopinowski, bo punktacja została ujawniona, bo werdykt nie był kontrowersyjny, bo oddziaływanie w mediach było spektakularne - komentowała w Dwójce Róża Światczyńska. Na zdjęciu Charles Richard-Hamelin, laureat II nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina z 2015 r.
To był specjalny Konkurs Chopinowski, bo punktacja została ujawniona, bo werdykt nie był kontrowersyjny, bo oddziaływanie w mediach było spektakularne - komentowała w Dwójce Róża Światczyńska. Na zdjęciu Charles Richard-Hamelin, laureat II nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina z 2015 r.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

We wrześniu 2018 roku odbędzie się pierwszy Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. W wydarzenie będą zaangażowane wszystkie anteny Polskiego Radia i inne instytucje. Ma to związek m.in. z rosnącym zainteresowanie dawnymi instrumentami i historycznymi wykonaniami.

- Odbywający się co pięć lat Konkurs Chopinowski daje szansę na to, by Polska istniała nie tylko w sferze muzyki klasycznej, ponieważ oczy całego świata skupiają się na Warszawie i informacje o wynikach dochodzą nawet tam, gdzie tego typu kwestie nie są pierwszym tematem. Konkurs wrześniowy na instrumentach historycznych jest pewną tajemnicą i niespodzianką - opowiada dyrektor Dwójki.

Jak różni się brzmienie instrumentów historycznych od tych współczesnych? Kto może wziąć udział w tym konkursie? Więcej w nagraniu audcyji.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Gość: Małgorzata Małaszko (dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia)

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 15.38

sm/mg

Czytaj także

Paweł Kowalski: muzyka Chopina to niemal same hity!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 19:54
- W przeciwieństwie do Liszta czy Schumanna około 95 proc. Chopinowskich utworów są w stanie zagwizdać czy zanucić ludzie, którzy nawet nie wiedzą, że to scherzo czy preludium - mówi pianista Paweł Kowalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Tarnawska, Chopin i wybór nie własny

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 13:00
- W szkole muzycznej uważano mnie za dziecko bardzo zdolne, ja nigdy nie miałam poczucia, że jestem nadzwyczajna. Gdy przyszedł moment wyboru drogi, zadecydowali za mnie rodzice - mówi pianistka.
rozwiń zwiń