Prawo próbuje nadążyć za technologią. Waga biometrii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 20:01
- Codziennie przekazujemy wiele informacji biometrycznych m.in. poprzez przekaz charakteru pisma czy nagranie głosu - mówi dr Maciej Kawecki, zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.
Audio
  • Jak chronić nasze dane biometryczne? (Ekspres Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: MaximP / Shutterstock

Właśnie zmieniają się przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Informacje odnoszące się do biometrii docierały do nas w związku z wymianą paszportów albo zezwoleniem na ruch bezwizowy pod warunkiem posiadania biometrycznego dokumentu. W tego typu zapisie zawarte są informacje m.in. na temat tęczówki naszego oka czy odcisków palców.

- Projektujemy przepisy, w świetle których każdy z pracowników będzie mógł dobrowolnie wyrazić zgodę na gromadzenie jego danych biometrycznych przez pracodawcę. Jedna z warszawskich firm wprowadziła bramki biometryczne i pracownicy mieli wybór, czy wolą korzystać z tradycyjnych, czy z tych opartych na biometrii dłoni - wyjaśnia specjalista.

Nowe przepisy obejmą również prawo bankowe i ubezpieczeniowe. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Mariusz Gzyl

Gość: dr Maciej Kawecki (zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji)

Data emisji: 19.07.2017

Godzina emisji: 15.24

sm/pg

Czytaj także

Dane o nieszczepionych dzieciach bezprawnie udostępniane?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 15:20
Rodzice, którzy nie szczepią swoich dzieci, skarżą się, że ich dane osobowe są udostępniane inspektorom sanitarnym oraz szkołom i przedszkolom. Czy to złamanie ustawy o ochronie danych osobowych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

RODO. "Nasze uprawnienia będą teraz precyzyjniej opisane"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 19:18
- W porfolio każdego z nas pojawią się możliwości przeciwdziałania niekorzystnemu, z naszego punktu widzenia, wykorzystaniu naszych danych osobowych - mówi dr Dominik Lubasz, radca prawny specjalizujący się m.in. w ochronie danych osobowych.
rozwiń zwiń