Prezydent Andrzej Duda odznaczył powstańców

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 17:10
- Choć Powstanie Warszawskie nie osiągnęło zwycięstwa militarnego, to także dzięki bohaterstwu powstańców możliwe było odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności pod koniec XX w. - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 73. rocznicy wybuchu zrywu.
Audio
  • Relacja z uroczystości w Parku Wolności w przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (Ekspres Jedynki)
Prezydent Andrzej Duda (P) i Ewa Jeglińska ps. Ewa (L) podczas uroczystości wręczenia orderów i odznaczeń państwowych uczestnikom Powstania Warszawskiego w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego
Prezydent Andrzej Duda (P) i Ewa Jeglińska ps. "Ewa" (L) podczas uroczystości wręczenia orderów i odznaczeń państwowych uczestnikom Powstania Warszawskiego w Parku Wolności przy Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Rafał Guz/PAP

W poniedziałek, w przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent odznaczył powstańców i osoby zasłużone w utrwalaniu pamięci o tym zrywie. Jak zaznaczył Andrzej Duda, Powstanie Warszawskie nie osiągnęło zwycięstwa militarnego, ale wpisało się w wielką polską historię i "na pewno także i dzięki bohaterstwu powstańców warszawskich możliwe było odzyskanie pełnej suwerenności pod koniec XX w."

Prezydent nawiązał też do miejsca uroczystości. Jak zaznaczył, Muzeum Powstania Warszawskiego jest "największym pomnikiem, jaki został w Polsce, w Warszawie, zbudowany bohaterstwu powstańców i tej wielkiej idei wolnej ojczyzny".

Powstanie Warszawskie Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

- To wielkie dzieło - dom gdzie powstańcy są gospodarzem - prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, kiedy był prezydentem Warszawy. (...) Marzył o tym, że ten właśnie obiekt w końcu musi powstać, żeby Polska nigdy nie zapomniała o swoich bohaterach. Właśnie po to, aby powstańcy mieli swojej miejsce, ale z drugiej strony, żeby to było miejsce, gdzie będzie przychodziła młodzież i doświadczała tej wielkiej lekcji patriotyzmu - dodał.

Andrzej Duda wręczył podczas uroczystości odznaczenia państwowe uczestnikom powstania i osobom zasłużonym w utrwalaniu pamięci o wydarzeniach sprzed 73 lat. Znalazła się wśród nich łączniczka pułku "Baszta" Ewa Jeglińska. - Jestem zaszczycona tym wyróżnieniem. Każdy z nas walczył w imię Polski i dla Polski, nie zastanawiał się nad tym, co za to otrzyma - mówiła wzruszona.

Główne uroczystości rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się we wtorek 1 sierpnia.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Przygotował: Patryk Michalski

Data emisji: 31.07.2017

Godzina emisji: 15.19

pg/jp

Czytaj także

73 lata temu Komendant Główny AK wydał rozkaz o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 07:39
73 lata temu, 31 lipca 1944 r., Komendant Główny AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał dowódcy Okręgu AK Warszawa Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi "Monterowi" rozkaz o rozpoczęciu 1 sierpnia 1944 r. powstania w Warszawie. "Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku" - głosił rozkaz "Bora".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemieccy kaci - polskie ofiary". Wystawa w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 12:50
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przygotowała wystawę "Niemieccy kaci - polskie ofiary". - To próba odkłamywania historii, bo coraz częściej słyszeć, że II wojna światowa została wywołana przez bliżej nieokreślonych nazistów - mówi Lesław Sieradzki z PWPW. 
rozwiń zwiń