Największe zapomniane ludobójstwo na Polakach

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 22:07
- W latach 30. XX wieku w Związku Sowieckim istniała psychoza wojenna. Józef Stalin był zdania, że kraje kapitalistyczne zaatakują ZSRR, a Polacy, którzy opierali się sowietyzacji, mogą się stać piątą kolumną - mówi Sergiusz Kazimierczuk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • Zapomniana zbrodnia NKWD na Polakach w ZSRR (Ekspres Jedynki)
Wystawa Operacja antypolska NKWD w gmachu Poczty Polskiej w Warszawie upamiętnia Polaków - ofiary ludobójstwa przeprowadzonego z rozkazu nr 00485 przez komisarza NKWD Nikołaja Jeżowa w tak zwanej Operacji Polskiej NKWD. Represje objęły 220 tys. osób, z czego 110 tys. zostało zamordowanych
Wystawa "Operacja antypolska NKWD" w gmachu Poczty Polskiej w Warszawie upamiętnia Polaków - ofiary ludobójstwa przeprowadzonego z rozkazu nr 00485 przez komisarza NKWD Nikołaja Jeżowa w tak zwanej "Operacji Polskiej NKWD". Represje objęły 220 tys. osób, z czego 110 tys. zostało zamordowanychFoto: PAP/Marcin Obara

111 tysięcy Polaków zastrzelonych strzałem w tył głowy, zakatowanych w siedzibach NKWD lub rozstrzelanych tuż obok swojego domu, to skutek tzw. operacji polskiej, czyli masowej rzezi naszych rodaków w Związku Radzieckim w latach 1937-1938. Jeden podpis szefa NKWD Mikołaja Jeżowa dokładnie 80 lat temu skazał na śmierć mieszkających w ZSRR Polaków.

Opowiada o tym wystawa, otwarta w hali Poczty Głównej w Warszawie pt. "Operacja (anty)polska NKWD" poświęcona tej radzieckiej zbrodni. - To największe zapomniane ludobójstwo na naszych rodakach, zupełnie nie istniejące w świadomości społecznej - mówi prezes IPN, Jarosław Szarek.

O tej karcie historii naszego narodu mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Przygotował: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 10.08.2017

Godzina emisji: 16.26

sm/ag

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

IPN zaprasza do Pokoju Zagadek "Żołnierze Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 10:00
To będzie niezwykła podróż w czasie i przestrzeni. Pokój Zagadek "Żołnierze Wyklęci" to pionierski projekt edukacyjny 60 minutowej gry zespołowej typu "real life escape game", odbywającej się w specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN przekazuje książki Polakom na Litwie. "Chcemy zachować ciągłość"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 20:40
- Chcemy, aby więź podtrzymywana przez kolejne pokolenia Polaków na Litwie trwała - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń