Weterani nadal czują się żołnierzami

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 17:48
Dopiero w 2017 roku zaczęły się zmiany w prawie umożliwiające lepszą opiekę nad weteranami rannymi w misjach poza granicami Polski. A dojście do stanu normalnośći zajmuje dużo czasu.
Audio
  • Problemy weteranów misji poza granicami Polski (Ekspres Jedynki)
Żołnierze na misji (zdjęcie ilustracyjne)
Żołnierze na misji (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock/Alex Lerner

Jedną z niedoskonałości starego systemu było to, że żołnierz ranny podczas misji po wyleczeniu był przesuwany do rezerwy. Czuł się niepotrzebny. - To byli młodzi ludzie, którzy choć pewną sprawność stracili, czuli się nadal żołnierzami - wyjaśnił sierżant Janusz Raczy.

Dla wielu było tak, jakby w kraju trafili na nową wojnę - ze specjalistami, z zaopatrzeniem w wózek lub protezę. Weterani, którzy wracają z misji często nie mogą się odnaleźć w tej rzeczywistości.

- Parę miesięcy to za mało, żeby powiedzieć sobie i najbliższym, że swoje życie muszę przewrócić do góry nogami - mówi płk Leszek Stępień ciężko ranny w Afganistanie. To zajmuje parę lat.

Według obecnych praktyk weterani nie są już przesuwani do rezerwy. Armia stara się wykorzystać ich wiedzę i umiejętności.

Posłuchaj całej rozmowy o weteranach.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Goście: Płk Leszek Stępień (dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, weteran misji w Afganistanie w 2002 roku), sierżant Janusz Raczy (Centrum Weterana, wiceprezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, ranny w Iraku w 2004 roku)

Data emisji: 15.08.2017

Godzina emisji: 15.34

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Na jaką pomoc mogą liczyć polscy weterani?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 16:37
Ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa wyjaśnił, że w ostatnich latach w naszym kraju coraz więcej robi się, by pomóc weteranom i rodzinom żołnierzy poległych na misjach zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie nowelizacja ustawy o weteranach? "Mamy nadzieję, że obecny rząd zajmie się naszą kwestią"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 08:26
- Weterani misji zagranicznych to grupa kilkudziesięciu tysięcy osób, a wśród nich około 700 jest poszkodowanych – powiedział w radiowej Jedynce Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda: wszyscy Polacy są dumni ze zwycięstwa 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 18:30
Dziś w kraju obchodzimy Święto Wojska Polskiego. W Warszawie, podczas przemówienia, prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest to święto polskiej dumy, naszych wartości, oręża i postawy jaką potrafią zaprezentować Polacy. Święto jest obchodzone na pamiątkę tak zwanego Cudu nad Wisłą - 97. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.
rozwiń zwiń