Bitwa Warszawska zdecydowała o losach świata

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 18:21
Bitwa w 1920 roku to była wojna cywilizacji, "wojna światów" jak nazwał ją jeden z historyków. - Gdyby bolszewicy zdobyli Warszawę, prawdopodobnie ta fala przez Niemcy, które były poddane agitacji, rozlałaby się na Zachód - mówi dr Adam Buława.
Audio
  • Dr Adam Buława opowiada o Bitwie Warszawskiej 1920 roku i Święcie Wojska Polskiego (Ekspres Jedynki)
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą w Ossowie pod Warszawą
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej zwanej "Cudem nad Wisłą" w Ossowie pod WarszawąFoto: PAP/Rafał Guz

- W 20-leciu międzywojennym Bitwa Warszawska była mitem założycielskim państwa. Chętnie się do niej odwoływano. Mamy pojęcie Cudu nad Wisłą, mamy rolę marszałka Piłsudskiego, ale i innych dowódców, męstwo polskiego żołnierza. Stąd w 1923 roku decyzja, aby świętować 15 sierpnia.

W okresie PRL-u wskazano nową datę wojskowego święta - 12 października, czyli rocznicę bitwy pod Lenino. - Pokazano nowego sojusznika, paradoksalnie tego, z którym walczyliśmy wcześniej - mówi Adam Buława. Święto wróciło na swoje stare miejsce w kalendarzu w 1992 roku.
 
Jaką rolę w walce z Rosją odegrało Pismo Święte? Czy świat docenił znaczenie Bitwy Warszawskiej? Obok kogo ustawiono marszałka Józefa Piłsudskiego w panteonie największych dowódców?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Goście: dr Adam Buława (historyk wojskowości, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego)

Data emisji: 15.08.2017

Godzina emisji: 16.28

ag/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON: obrona przed agresją Rosji wymaga determinacji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:20
- Bez polskich oddziałów nie istnieje wschodnia flanka NATO. Opiera się na sile naszych żołnierzy, a oni są godnymi spadkobiercami wojskowych z 1920 roku - tak mówił w Jedynce minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w rozmowie z Markem Mądrzejewskim. Złożył życzenia żołnierzom z okazji Święta Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda: wszyscy Polacy są dumni ze zwycięstwa 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 18:30
Dziś w kraju obchodzimy Święto Wojska Polskiego. W Warszawie, podczas przemówienia, prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest to święto polskiej dumy, naszych wartości, oręża i postawy jaką potrafią zaprezentować Polacy. Święto jest obchodzone na pamiątkę tak zwanego Cudu nad Wisłą - 97. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weterani nadal czują się żołnierzami

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 17:48
Dopiero w 2017 roku zaczęły się zmiany w prawie umożliwiające lepszą opiekę nad weteranami rannymi w misjach poza granicami Polski. A dojście do stanu normalnośći zajmuje dużo czasu.
rozwiń zwiń