X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bitwa Warszawska zdecydowała o losach świata

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 18:21
Bitwa w 1920 roku to była wojna cywilizacji, "wojna światów" jak nazwał ją jeden z historyków. - Gdyby bolszewicy zdobyli Warszawę, prawdopodobnie ta fala przez Niemcy, które były poddane agitacji, rozlałaby się na Zachód - mówi dr Adam Buława.
Audio
  • Dr Adam Buława opowiada o Bitwie Warszawskiej 1920 roku i Święcie Wojska Polskiego (Ekspres Jedynki)
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą w Ossowie pod Warszawą
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej zwanej "Cudem nad Wisłą" w Ossowie pod WarszawąFoto: PAP/Rafał Guz

- W 20-leciu międzywojennym Bitwa Warszawska była mitem założycielskim państwa. Chętnie się do niej odwoływano. Mamy pojęcie Cudu nad Wisłą, mamy rolę marszałka Piłsudskiego, ale i innych dowódców, męstwo polskiego żołnierza. Stąd w 1923 roku decyzja, aby świętować 15 sierpnia.

W okresie PRL-u wskazano nową datę wojskowego święta - 12 października, czyli rocznicę bitwy pod Lenino. - Pokazano nowego sojusznika, paradoksalnie tego, z którym walczyliśmy wcześniej - mówi Adam Buława. Święto wróciło na swoje stare miejsce w kalendarzu w 1992 roku.
 
Jaką rolę w walce z Rosją odegrało Pismo Święte? Czy świat docenił znaczenie Bitwy Warszawskiej? Obok kogo ustawiono marszałka Józefa Piłsudskiego w panteonie największych dowódców?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Goście: dr Adam Buława (historyk wojskowości, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego)

Data emisji: 15.08.2017

Godzina emisji: 16.28

ag/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON: obrona przed agresją Rosji wymaga determinacji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:20
- Bez polskich oddziałów nie istnieje wschodnia flanka NATO. Opiera się na sile naszych żołnierzy, a oni są godnymi spadkobiercami wojskowych z 1920 roku - tak mówił w Jedynce minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w rozmowie z Markem Mądrzejewskim. Złożył życzenia żołnierzom z okazji Święta Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda: wszyscy Polacy są dumni ze zwycięstwa 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 18:30
Dziś w kraju obchodzimy Święto Wojska Polskiego. W Warszawie, podczas przemówienia, prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest to święto polskiej dumy, naszych wartości, oręża i postawy jaką potrafią zaprezentować Polacy. Święto jest obchodzone na pamiątkę tak zwanego Cudu nad Wisłą - 97. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weterani nadal czują się żołnierzami

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 17:48
Dopiero w 2017 roku zaczęły się zmiany w prawie umożliwiające lepszą opiekę nad weteranami rannymi w misjach poza granicami Polski. A dojście do stanu normalnośći zajmuje dużo czasu.
rozwiń zwiń