X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak duże są straty sierpniowych nawałnic?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 15:50
Zdaniem ekspertów skutki sierpniowych nawałnic odczuwać będziemy jeszcze przez kolejne sto lat. Tyle potrzeba, aby odrodziły się dziesiątki tysięcy hektarów lasów zrównanych z ziemią.
Audio
  • Jak duże są straty po sierpniowych nawałnicach? (Ekspres Jedynki)
Rytel (woj. pomorskie). Widok na zniszczony las
Rytel (woj. pomorskie). Widok na zniszczony lasFoto: PAP/Leszek Szymański

Reparację sierpniowych zniszczeń rozpoczęto od przywrócenia do użytkowania domów i budynków gospodarczych. Włączane do ruchu były zablokowane drogi publiczne, dzięki czemu możliwe było dotarcie do obszarów odciętych od energii elektrycznej. Dopiero teraz pracownicy leśni mogli rozpocząć prace porządkujące tysiące ha lasów, których znaczna część drzewostanu nadaje się wyłącznie do wycinki. Szacuje się, że prace porządkowe mogą potrwać nawet do 2019 roku.

O rozmiarach strat opowiada leśniczy Wojciech Cegiel - szacujemy, że leśnictwo Kowalewko jest zniszczone nawet w 80 procentach. Podobnie sytuacja wygląda w innych rejonach nadleśnictwa w Gnieźnie.

Leśniczy Włodzimierz Jankowski wyjaśnia, że pracownicy lasów państwowych zebrane drewno starają się wykorzystać do maksimum - Najcenniejsze jest drewno wielowymiarowe. Pozostałe fragmenty przeznaczymy na produkcję papieru i na opał - mówi leśniczy.

W leśnym ekosystemie ucierpiała także dzika zwierzyna. Łowczy Jerzy Modrzejewski tłumaczył, że część zwierząt, która nie zdołała uciec przed żywiołem może wciąż znajdować się na obszarach, do których nie dotarli jeszcze strażacy. Myśliwi przewidują, że część zwierzyny, która nie zginęła w trakcie sierpniowych nawałnic na stałe przeniosła się na inne tereny polskich lasów.

Dlaczego sierpniowa katastrofa nazywana jest największą klęską w dziejach polskiego leśnictwa? Zapraszamy na relację Rafała Moniaka.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 15.15

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak