Sprawdź swój dowód - może być nieaktualny

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 18:51
W 2017 roku dowód osobisty powinno wymienić aż 5 milionów Polaków. Jakie konsekwencje może pociągnąć za sobą brak ważnego dokumentu i dlaczego nie warto czekać z tym do ostatniej chwili? O tym mówiliśmy w "Ekspresie Jedynki".
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: whitelook/shutterstock.com

1 stycznia straciły ważność dowody wydane w 2008 roku. Warto zwrócić uwagę, czy nasz dowód jest nadal aktualny.

- Jak podawało ministerstwo cyfryzacji, jeszcze w grudniu ubiegłego roku około 435 tysięcy osób powinno zgłosić się o wydanie nowego dowodu -  mówi Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z Biura Informacji Kredytowej.

Ekspertka zwraca również uwagę na szereg problemów, jakie możemy mieć w związku z nieważnym dokumentem tożsamości: -  Przeterminowany dowód osobisty może stanąć na przeszkodzie w załatwieniu spraw urzędowych, w złożeniu szeregu dokumentów, takich jak wniosek o kredyt czy w zawarciu umów.

W związku ze zbliżającym się okresem ferii zimowych wielu z nas planuje wyjazdy zagraniczne. Nieważny dowód może być jednak przeszkodą nie do pokonania, o czym warto pamiętać.

- Możemy mieć problemy z przekroczeniem granicy, jeżeli dowód nie jest ważny 3 miesiące naprzód. Zdarzają się sytuacje, że ludzie są nawet cofani z lotnisk - mówi rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys.

Jakie konsekwencje finansowe możemy ponieść za brak ważnego dowodu osobistego? Co może zrobić złodziej, posiadając nasze dane osobowe? Gdzie należy złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu tożsamości? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Mariusz Gzyl

Przygotował: Patryk Michalski

Goście: Aleksandra Stankiewicz-Billewicz (Biuro informacji kredytowej), Karol Manys (Ministerstwo Cyfryzacji), Małgorzata King (Urząd Dzielnicy Bielany)

Data emisji: 3.01.2018

Godzina emisji: 15.15

wk/mg

Czytaj także

Dowód osobisty w smartfonie? Rusza pilotaż

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 13:57
Przed nami prawdziwa cyfrowa rewolucja - dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu czy polisa OC będą dostępne za pośrednictwem telefonów komórkowych jako mDokumenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miliony dowodów do wymiany. Urzędy czeka zalew wniosków

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 13:36
Ponad pięć milionów Polaków  będzie musiało w tym roku wymienić dowód osobisty. To dlatego, że  kończy się dziesięcioletni okres ważności dowodów wykonanych z poliwęglanu. Największe obciążenie zacznie się od sierpnia. Łącznie z innymi wnioskami nowy dokument w 2017 roku otrzyma osiem milionów osób - szacuje Ministerstwo Cyfryzacji.
rozwiń zwiń