Zagrał w ponad stu filmach. Franciszek Pieczka skończył 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 23:59
Wybitny aktor teatralny i filmowy, pamiętny Gustlik z "Czterech pancernych", tytułowy bohater "Żywotu Mateusza", a także Hubert Siersza z obrazu "Perła w koronie", urodził się 18 stycznia 1928 roku.
Audio
  • Rozmowa z Franciszkiem Pieczką i życzenia dla 90-letniego jubilata (Ekspres Jedynki)
Franciszek Pieczka
Franciszek PieczkaFoto: PAP/Leszek Szymański

Zagrał w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów zapisał się kreacjami w obrazach: "Ziemia obiecana", "Austeria", "Konopielka", "Jańcio Wodnik" oraz "Quo vadis". Dużą popularność i sympatię zyskał dzięki roli Gustlika w serialu "Czterej pancerni i pies", a także grając w nowych produkcjach, między innymi, jako Stach Japycz w serialu "Ranczo".

Na ekrany polskich kin wchodzi właśnie film "Syn królowej śniegu", w którym Franciszek Pieczka zagrał Kazimierza, który przenosi głównego bohatera - małego chłopca - w świat bajek Hansa Christiana Andersena, bo tylko tam dziecko czuje się bezpiecznie.

- Kiedy otrzymałem tę propozycję i przeczytałem scenariusz, doszedłem do wniosku, że muszę wziąć w tym udział, że to jest materiał o przekazie jak najbardziej na czasie - mówi w rozmowie z Martyną Podolską Franciszek Pieczka.

- Dziś jest jakaś taka pazerność przeżycia za wszelką cenę. Społeczeństwo powinno troszeczkę wyhamować. Oczywiście młodzi będą kształtowali tę rzeczywistość według swojej wrażliwości i swoich upodobań, ale ten świat jak dla mnie pędzi za mocno, za szybko, bez czasu na refleksję na temat naszej egzystencji - dodaje aktor.

***

Czytaj więcej
Pieczka pap 1200.jpg
Franciszek Pieczka laureatem Orła za Osiągnięcia Życia

Franciszek Pieczka Pracował z najlepszymi reżyserami filmowymi i teatralnymi. Występował między innymi, w Teatrze Starym w Krakowie, w Dramatycznym i Narodowym w Warszawie, a od 1976 roku jest związany ze sceną Teatru Powszechnego. Grał w spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Zygmunta Huebnera.

W ostatnich latach pojawił się w filmie "Serce, Serduszko i wyprawa na koniec świata", a także w dubbingach, między innymi w "Gwiezdnych wojnach". Franciszek Pieczka jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, między innymi Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł, nagrody Teatru Polskiego Radia - Wielki Splendor, a także - Nagrody Kulturalnej Śląska, przyznanej przez rząd Dolnej Saksonii za popularyzację śląskiej kultury. Ma też swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W ubiegłym roku Franciszek Pieczka otrzymał Order Orła Białego, nadany przez prezydenta Andrzeja Dudę w uznaniu zasług dla kultury polskiej oraz za wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej.

***

Urodził się 18 stycznia 1928 roku w rodzinie górniczej w Godowie na Śląsku. W 1954 roku ukończył warszawską PWST i debiutował w Teatrze w Jeleniej Górze. W latach 1955-1964 występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, a następnie w Starym w Krakowie. Po raz pierwszy wystąpił w filmie "Pokolenie", gdzie zagrał Niemca na patrolu. Grał w wielu filmach niemieckich, kręconych zarówno w dawnej NRD, jak i RFN. W 1967 roku za rolę Matisa w "Żywocie Mateusza" został nagrodzony Srebrnym Hugonem w Chicago na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. W latach 70. uczestniczył w ekranizacjach dzieł literatury polskiej - "Chłopi", "Wesele", "Potop".

Za tytułową kreację w "Jańciu Wodniku" z 1993 roku otrzymał kilka nagród, między innymi w Gdańsku-Gdyni na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz w Moskwie na Międzynarodowym Festiwal Filmów Słowiańskich i Prawosławnych. Inne ważne filmy z jego udziałem to "Dwa księżyce", "Szabla od komendanta" czy "Historia kina w Popielawach". W ostatnich latach Franciszek Pieczka stworzył pamiętną kreację Ala Lewisa w przedstawieniu "Słoneczni chłopcy" Neila Simona w reżyserii Macieja Wojtyszki, na deskach Teatru Powszechnego. Otrzymał za nią nagrodę im. Cypriana Norwida. Po kilkudziesięciu latach pracy artystycznej, Franciszek Pieczka podkreśla, że czuje coraz większą odpowiedzialność za powierzone mu role.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał przygotowała: Martyna Podolska

Gość: Franciszek Pieczka (aktor)

Data emisji: 18.01.2018

Godzina emisji: 16.16

IAR,Jedynka,kh,kk,ag

Czytaj także

Festiwal w Gdyni. Franciszek Pieczka gościem specjalnym

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 11:00
Na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych pojawi się Franciszek Pieczka, aktor, który w tym roku skończył 90 lat. - wyjawił na antenie Jedynki dyrektor wydarzenia Leszek Kopeć. - To taka okazja, że nie możemy jej pominąć - mówił.
rozwiń zwiń