Bronisława Piłsudskiego droga na Sachalin

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 16:10
O korzeniach i kresowych młodzieńczych latach przyszłego badacza Dalekiego Wschodu mówiliśmy z Waldemarem Czechowskim, reżyserem filmu dokumentalnego o Bronisławie Piłsudskim, oraz historykiem dr. Krzysztofem Jabłonką.  
Audio
  • Rozmowa o życiu Bronisława Piłsudskiego (Świat Kresów/Jedynka)
Józef i Bronisław zostali wkręceni w machinę przygotowań zamachu na cara
Józef i Bronisław zostali wkręceni w machinę przygotowań zamachu na caraFoto: Shutterstock

- Dom, w którym wychowywał się Bronisław Piłsudski był wyjątkowy. Matka rodziny przechowywała książki naszych wieszczów drukowane jeszcze w Paryżu. Z każdego wyjazdu zagranicznego przywozili taką literaturę. Dzieci zbierały się w domu na krótkie czytanie tekstów, głównie Zygmunta Krasińskiego. Padały słowa matki "W imię Pana będzie Polska" i zaczynała się modlitwa dzieci za Polskę - tłumaczył dr Krzysztof Nadłonka.

Czy w okresie wileńskim Bronisław Piłsudski był już zaangażowany w działalność, która sprzeciwiała się caratowi? - Tak, oczywiście - wskazał gość Jedynki. - To było zgromadzenie przyjaznych sobie osób i nikt nie sypnął. Ta spójnia naśladowała wręcz filomatów i filaretów przez wewnętrzne samokształcenie. Przede wszystkim trzeba było nadrobić historię - dodał.

Jak wyglądały związki Bronisława Piłsudskiego z ruchem Narodnajej Woli w Petersburgu? -  Ci dwaj młodzieńcy - Józef i Bronisław - zostali wkręceni w machinę przygotowań zamachu na cara. Pewnie nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji tego. Był to obraz młodych rewolucjonistów, którzy reprezentowali pomickiewiczowski ruch nienawiści do caratu - powiedział Waldemar Czechowski, reżyser filmu dokumentalnego o bracie marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jak potoczyło się dalsze życie Bronisława Piłsudskiego? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Waldemar Czechowski (reżyser filmu dokumentalnego o Bronisławie Piłsudskim), dr Krzysztof Nadłonka (historyk)

Data emisji: 3.02.2018

Godzina emisji: 18.10

abi/kk

Czytaj także

48 godzin z życia Józefa Piłsudskiego. Co się działo 10 i 11 listopada 1918?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 11:25
98 lat temu - 11 listopada 1918 roku - po 123 latach rozbiorów, nasz kraj ponownie pojawił się na mapie Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Piłsudski ocalił od zapomnienia lud Ajnów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 00:14
- Ajnowie mieli zupełnie inne rysy twarzy niż Japończycy, byli bardzo owłosieni i, jak się uważa, byli biali, a nie żółci. Nigdy nie opracowali pisanego języka, co sprawia, że można go odtworzyć jedynie na podstawie materiałów zarejestrowanych przez Bronisława Piłsudskiego - mówi prof. Ewa Pałasz-Rutkowska, japonistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet Syberyjski: B jak bracia Piłsudscy Józef i Bronisław

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 15:43
20-letni Józef i jego o rok starszy brat Bronisław w 1887 roku pod zarzutem spisku i przygotwywania zamachu na życie cara Aleksandra III trafili w ręce tajnej policji politycznej. Mało znaczący był fakt, że do żadnego zamachu nie doszło, a Bronisław jedynie udostępnił swe petersburskie mieszkanie spiskowcom. Był wśród nich starszy brat Lenina Aleksander Uljanow.
rozwiń zwiń