X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szaflary - serce Podhala

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 18:01
Większość z nas w Szaflarach już pewnie była, nawet o tym nie wiedząc. Ta miejscowość, która słynie z historycznej produkcji nart w zakładzie Polsport, położona jest między Nowym Targiem a Zakopanem. Teraz do Szaflar zawitała ekipa "Ferii z przyrodą w radiowej Jedynce".
Audio
  • Szaflary - centrum narciarstwa i geotermii (Ekspres Jedynki)
Szaflary z Tatrami w tle
Szaflary z Tatrami w tleFoto: Shutterstock

Już po raz trzeci gmina Szaflary przystąpiła do realizacji projektu nauki jazdy na nartach "Jeżdżę z głową". Miejsce zajęć dla młodzieży to Długa Polana w Nowym Targu. Daniel Domagała, koordynator projektu "Jeżdżę z głową" powiedział, że dzieci dużo szybciej opanowują technikę jazdy na nartach niż dorośli. - Dzieci się nie boją. Nie mają takich oporów jak dorośli. Dorośli mają w głowie taki bezpiecznik, który mówi, że może im się coś stać - powiedział Daniel Domagała.

Natalia Staszel, animator kultury w Gminnym Centrum Kultury w Szaflarach poinformowała, że kurs cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci. - To projekt nauki jazdy na nartach dla dzieci z całej Małopolski. Z roku na rok zgłasza się coraz więcej dzieci. Od 130 uczestników w pierwszej edycji urośliśmy do 370. Wkład własny rodziców wynosi raptem 50 zł za cały kurs. Zajęcia trwają 20 godzin lekcyjnych. Każdy, kto przychodzi na zajęcia chwali je sobie - powiedziała Natalia Staszel.

A po nartach warto ogrzać się w termach. Kąpiel w odkrytym basenie, w wodzie o temperaturze od 30 do 38 stopni C, gdy na dworze mróz, robi niesamowite wrażenie. Anna Ciężobka-Targosz, kierownik obiektu Termy Szaflary, powiedziała, że to pierwszy tego typu obiekt na Podhalu. - Funkcjonujemy od 2008 roku. W pierwszej kolejności zostały uruchomione baseny z wysoko zmineralizowaną wodą termalną. Cały obiekt ogrzewany jest wodą termalną. Tu nie ma żadnych kominów. Oprócz tego klienci mogą korzystać z ciepłej naturalnej wody termalnej, którą dostajemy w temperaturze 56 stopni C. Jest ona delikatnie schładzana do 30-38 stopni C - przyznała Anna Ciężobka-Targosz.

Ale Szaflary słyną nie tylko ze sportu. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której opowiadaliśmy też m.in. o miejscowym zespole muzycznym Skrzypnianki, historycznych zabytkach Szaflar, a także o tamtejszych inicjatywach mających na celu poprawę jakości powietrza.

Tytuł audycji: "Skarby natury - ferie z przyrodą w radiowej Jedynce" w ramach audycji "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Karolina Rożej

Reporter: Patryk Michalski

Goście: Daniel Domagała (koordynator projektu "Jeżdżę z głową"), Natalia Staszel (animator kultury w Gminnym Centrum Kultury w Szaflarach), Wojciech Ignacok (prezes Geotermii Podhalańskiej),  Wojciech Wartak (kierownik ruchu zakładu górniczego), Monika Peciak (opiekun zespołu Skrzypnianki), Jan Antoł (mieszkaniec Bańskiej Niżnej), Jarosław Szlęk (pasjonat lokalnej historii i autor książki Ocalić od zapomnienia. Szaflary i ich mieszkańcy w latach 1918-1945), Artur Michalski (wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), Anna Ciężobka-Targosz (kierownik obiektu Termy Szaflary)

Data emisji: 9.02.2018

Godzina emisji: 15.12

abi/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tarnowskie Góry - tu wydobywano srebro

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 18:15
Od 19 stycznia przez sześć kolejnych piątków, w ramach audycji "Ekspres Jedynki", emitujemy specjalny program na ferie "Skarby Natury - ferie z przyrodą w radiowej Jedynce". Pierwszy odcinek programu nadawaliśmy z Tarnowskich Gór. Zapraszamy na wycieczkę po kopalni srebra i prawdopodobnie najstarszym parkiem w Europie, powstałym na zrekultywowanych terenach pogórniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puszcza Romincka - koniec świata i jego początek

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 18:00
Tu stykają się granice trzech państw. Tu klimat i roślinność najbardziej przypominają syberyjską tajgę. Tutaj także znajdują się tzw. Akwedukty Północy. Drugi odcinek "Skarbów natury" emitowaliśmy z Puszczy Rominckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gmina Ropa - urokliwe miejsce na południu Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 18:09
Cisza, spokój, góry, rzeki i fascynująca, choć lekko zapomniana kultura łemkowska. To wszystko można znaleźć w tamtych okolicach. Gościny naszemu plenerowemu studiu udzieliło Nadleśnictwo Łosie w Beskidzie Niskim.
rozwiń zwiń