X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wieliczka - miasto, które solą i na soli stoi

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 16:52
To fascynujące podziemne miasto rocznie odwiedza 1,5 milionów turystów. My też się tam wybraliśmy!
Audio
  • Wieliczka cz. 1 (Skarby natury. Ferie z przyrodą/Jedynka)
  • Wieliczka cz. 2 (Skarby natury. Ferie z przyrodą/Jedynka)
Wieliczka
Wieliczka Foto: Alexey Pevnev/shutterstock.com

Gdyby wszystkie podziemne korytarze wielickiej kopalni wyprostować w jednej linii to dałoby się stąd dojść do Warszawy. Najgłębsze jej poziomy są ponad 300 metrów pod ziemią, zatem zmieściłaby się tutaj paryska wieża Eiffla. O kopalni opowiedzieli nam Jan Kucharz i Ignacy Stanek.

Tuż obok szybów górniczych, którymi zjeżdża się do kopalni stoją budynki, w których produkuje się sól. Jak wygląda proces warzenia soli pokazał nam kierownik Działu Utylizacji Wycieków Kopalni Soli "Wieliczka" Andrzej Dutczak.

W czym trzymają Państwo sól? Niezwykłą kolekcję solniczek można obejrzeć w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Do zwiedzenia tego miejsca zachęciła w radiowej Jedynce Małgorzata Bogucka.

Skąd w ogóle wzięła się tutaj sól? Zapytaliśmy o to głównego geologa Kopalni Soli "Wieliczka" Krzysztofa Brudnika. Piotr Chwalba z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka wytłumaczył, czym była - i ile była warta - sól w średniowieczu.

Kiedyś 1/3 zysków korony pochodziła z soli. Obecnie jej wartość jest o wiele niższa. Kiedy wynaleziono lodówkę, sól przestała być potrzebna do konserwowania żywności. Dziś inne surowce są w cenie. Wiele z nich kryje polska ziemia. O tym w rozmowie z głównym geologiem kraju, wiceministrem środowiska Mariuszem Orionem Jędryskiem.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Skarby natury. Ferie z przyrodą" w ramach pasma "Ekspres Jedynki"

Prowadzą: Grzegorz Frątczak i Patryk Michalski

Data emisji: 15.02.2018

Godzina emisji: 15.13

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak