Karkonosze. Mała Norwegia w Europie Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 17:30
Jedynkowe zimowe wakacje dobiegły końca. W ostatniej audycji z cyklu "Skarby natury - ferie z przyrodą w radiowej Jedynce" odwiedziliśmy Szklarską Porębę i okolice.
Audio
  • Karkonosze. Mała Norwegia w Europie Środkowej - cz. 1 (Ekspres Jedynki)
  • Karkonosze. Mała Norwegia w Europie Środkowej - cz. 2 (Ekspres Jedynki)
Zima w Karkonoszach
Zima w KarkonoszachFoto: Pixabay (domena publiczna)

Ta miasteczko położone jest w sercu Karkonoszy, gór dość łagodnych, ale kapryśnych, bo wietrznych. W Szklarskiej Porębie już od XIV wieku rozwijały się huty szkła. - Sprzyjały temu warunki, był las, był opał, drewno bukowo-jaworowe, do tego był kwarc. Wszystko zapoczątkowali fachowcy, którzy przybyli aż z Wenecji - wyjaśnia właściciel Leśnej Huty i mistrz hutnictwa Henryk Łubkowski.

Karkonoski Park Narodowy jest wyjątkowym miejscem na polskiej mapie atrakcji turystycznych. - Karkonosze to mała wyspa Skandynawii, która została ulokowana w środkowej Europie - przekonuje dr Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. - O ile nasze ukochane Tatry to góry o charakterze typowo alpejskim, to Karkonoszom bliżej jest do północnej Skandynawii, do Norwegii, nie tylko ze względu na klimat i ukształtowanie powierzchni, ale przede wszystkim z uwagi na specyficzną roślinność i zwierzęta - dodaje.

Przykładem takiej skandynawskiej rośliny jest skalnica śnieżna, którą spotkacie na Grenlandii i Spitsbergenie, a w Europie środkowej wyłącznie w Karkonoszach.

Gdzie w Karkonoszach kręcony był film "Opowieści z Narnii"? Jak powstały tamtejsze jeziora - Mały i Wielki Staw? Jakie właściwości mają karkonoskie zioła? Jak czysty jest tamtejszy śnieg? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Skarby natury - ferie z przyrodą w radiowej Jedynce" w ramach audycji "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Karolina Rożej

Reporter: Patryk Michalski

Goście: Henryk Łubkowski (właściciel Leśnej Huty), dr Andrzej Raj (dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego), Aleksandra Trytek i Karolina Dobrowolska-Martini (Centrum Informacyjne KPN w Karpaczu), Piotr Krzaczkowski (kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce), Sabina Tabaka (kierownik Działu Edukacji KPN), Dariusz Kuś (dział ochrony przyrody w KPN), Marta Kroczek (Żywy Bank Genów w Jagniątkowie), Marek Dobrowolski (kierownik stacji monitoringowo-badawczej KPN, Krzysztof Krakowski (kierownik stacji bazowej Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego)

Data emisji: 23.02.2018

Godzina emisji: 15.12

mg/kul