X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Karkonosze. Mała Norwegia w Europie Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 17:30
Jedynkowe zimowe wakacje dobiegły końca. W ostatniej audycji z cyklu "Skarby natury - ferie z przyrodą w radiowej Jedynce" odwiedziliśmy Szklarską Porębę i okolice.
Audio
  • Karkonosze. Mała Norwegia w Europie Środkowej - cz. 1 (Ekspres Jedynki)
  • Karkonosze. Mała Norwegia w Europie Środkowej - cz. 2 (Ekspres Jedynki)
Zima w Karkonoszach
Zima w KarkonoszachFoto: Pixabay (domena publiczna)

Ta miasteczko położone jest w sercu Karkonoszy, gór dość łagodnych, ale kapryśnych, bo wietrznych. W Szklarskiej Porębie już od XIV wieku rozwijały się huty szkła. - Sprzyjały temu warunki, był las, był opał, drewno bukowo-jaworowe, do tego był kwarc. Wszystko zapoczątkowali fachowcy, którzy przybyli aż z Wenecji - wyjaśnia właściciel Leśnej Huty i mistrz hutnictwa Henryk Łubkowski.

Karkonoski Park Narodowy jest wyjątkowym miejscem na polskiej mapie atrakcji turystycznych. - Karkonosze to mała wyspa Skandynawii, która została ulokowana w środkowej Europie - przekonuje dr Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. - O ile nasze ukochane Tatry to góry o charakterze typowo alpejskim, to Karkonoszom bliżej jest do północnej Skandynawii, do Norwegii, nie tylko ze względu na klimat i ukształtowanie powierzchni, ale przede wszystkim z uwagi na specyficzną roślinność i zwierzęta - dodaje.

Przykładem takiej skandynawskiej rośliny jest skalnica śnieżna, którą spotkacie na Grenlandii i Spitsbergenie, a w Europie środkowej wyłącznie w Karkonoszach.

Gdzie w Karkonoszach kręcony był film "Opowieści z Narnii"? Jak powstały tamtejsze jeziora - Mały i Wielki Staw? Jakie właściwości mają karkonoskie zioła? Jak czysty jest tamtejszy śnieg? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Skarby natury - ferie z przyrodą w radiowej Jedynce" w ramach audycji "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Karolina Rożej

Reporter: Patryk Michalski

Goście: Henryk Łubkowski (właściciel Leśnej Huty), dr Andrzej Raj (dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego), Aleksandra Trytek i Karolina Dobrowolska-Martini (Centrum Informacyjne KPN w Karpaczu), Piotr Krzaczkowski (kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce), Sabina Tabaka (kierownik Działu Edukacji KPN), Dariusz Kuś (dział ochrony przyrody w KPN), Marta Kroczek (Żywy Bank Genów w Jagniątkowie), Marek Dobrowolski (kierownik stacji monitoringowo-badawczej KPN, Krzysztof Krakowski (kierownik stacji bazowej Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego)

Data emisji: 23.02.2018

Godzina emisji: 15.12

mg/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak