X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska upomina się o swoje kolekcje

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 20:35
Ostatnia dyskusja o zasadności kupna przez państwo kolekcji Czartoryskich zwróciła też uwagę na te dzieła, które zaginęły podczas wojennej zawieruchy, głównie w czasie II wojny światowej.
Audio
  • Jarosław Sellin o polskich kolekcjach i Konstytucji 3 Maja (Ekspres Jedynki)
Jarosław Sellin
Jarosław SellinFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapewnia, że kolekcja tworzona przez 200 lat zawiera dzieła bezcenne, poza tym najbardziej znanym obrazem, jakim jest "Dama z gronostajem". - Na liście muzealiów mamy 86 tysięcy obiektów, z czego prawie 600 obrazów wybitnych artystów - wylicza. Wartość tej kolekcji jest nie tylko artystyczna, ale też historyczna, można powiedzieć wręcz narodowa. - Chyba najcenniejsza kolekcja, jeśli chodzi o polskie dziedzictwo narodowe - mówi Jarosław Sellin. Podkreśla, że w czasach, kiedy nie istniało państwo polskie rodzina Czartoryskich uznała za honor, żeby kolekcjonować pamiątki narodowe i cenne pamiątki europejskie.

Wiceminister mówi też o wojennych stratach Polski, które są nie do oszacowania. Często kolekcje zniszczono albo zrabowano, a katalogi spłonęły. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapisano, na podstawie dostępnych katalogów, 63 tysiące pozycji dotyczących zaginionych dzieł. - Co trzeci, piaty dzień odzyskujemy jakieś dzieło - mówi i przyznaje, że to niewiele.

Jarosław Sellin nawiązał też do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zwrócił uwagę, że zapisano w niej, że co 25 lat będzie nowelizowana. A to dlatego, żeby konstytucja szła z duchem czasów.

W jaki sposób odnajdywane są zaginione dzieła? Gdzie najczęściej można je znaleźć? Do czego służy aplikacja Sherlock? Jak ocenia Konstytucję 3 Maja? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Mariusz Gzyl

Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego)

Data emisji: 3.05.2018

Godzina emisji: 15.30

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Sellin: ws. Muzeum II Wojny Światowej zabrakło konsultacji z Polakami

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 19:11
- W sprawie wystawy Muzeum II Wojny Światowej zabrakło ogólnonarodowej dyskusji, była dyrekcja "w zaciszu gabinetu" zdecydowała o czym będzie ona opowiadać - mówił w radiowej Jedynce Jarosław Sellin. Dlatego, jak tłumaczył wiceminister kultury, do głównej ekspozycji gdańskiego muzeum niezbędne jest wprowadzenie korekt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: Polska ma prawo bronić swojego dobrego imienia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 19:23
- Ja kompletnie tych zarzutów nie rozumiem, bo jak można chęć walki z fałszywymi kodami pamięci jakimi są "polskie obozy zagłady" uznać za negowanie Holokaustu? - mówił w radiowej Jedynce o planowanej uchwale izraelskiego parlamentu wiceminister kultury Jarosław Sellin. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin ws. finansowania mediów publicznych: prawdopodobnie przez dotacje z budżetu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 10:33
Na razie prawdopodobnie będziemy finansować media publiczne poprzez dotacje z budżetu państwa - powiedział w poniedziałek wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. Jak dodał, jest zwolennikiem zmiany systemowej w tym zakresie, ale "nowe propozycje oznaczałyby jednak nowe obciążenie podatkowe".
rozwiń zwiń