Polska upomina się o swoje kolekcje

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 20:35
Ostatnia dyskusja o zasadności kupna przez państwo kolekcji Czartoryskich zwróciła też uwagę na te dzieła, które zaginęły podczas wojennej zawieruchy, głównie w czasie II wojny światowej.
Audio
  • Jarosław Sellin o polskich kolekcjach i Konstytucji 3 Maja (Ekspres Jedynki)
Jarosław Sellin
Jarosław SellinFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapewnia, że kolekcja tworzona przez 200 lat zawiera dzieła bezcenne, poza tym najbardziej znanym obrazem, jakim jest "Dama z gronostajem". - Na liście muzealiów mamy 86 tysięcy obiektów, z czego prawie 600 obrazów wybitnych artystów - wylicza. Wartość tej kolekcji jest nie tylko artystyczna, ale też historyczna, można powiedzieć wręcz narodowa. - Chyba najcenniejsza kolekcja, jeśli chodzi o polskie dziedzictwo narodowe - mówi Jarosław Sellin. Podkreśla, że w czasach, kiedy nie istniało państwo polskie rodzina Czartoryskich uznała za honor, żeby kolekcjonować pamiątki narodowe i cenne pamiątki europejskie.

Wiceminister mówi też o wojennych stratach Polski, które są nie do oszacowania. Często kolekcje zniszczono albo zrabowano, a katalogi spłonęły. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapisano, na podstawie dostępnych katalogów, 63 tysiące pozycji dotyczących zaginionych dzieł. - Co trzeci, piaty dzień odzyskujemy jakieś dzieło - mówi i przyznaje, że to niewiele.

Jarosław Sellin nawiązał też do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zwrócił uwagę, że zapisano w niej, że co 25 lat będzie nowelizowana. A to dlatego, żeby konstytucja szła z duchem czasów.

W jaki sposób odnajdywane są zaginione dzieła? Gdzie najczęściej można je znaleźć? Do czego służy aplikacja Sherlock? Jak ocenia Konstytucję 3 Maja? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Mariusz Gzyl

Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego)

Data emisji: 3.05.2018

Godzina emisji: 15.30

ag

Czytaj także

Jarosław Sellin: ws. Muzeum II Wojny Światowej zabrakło konsultacji z Polakami

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 19:11
- W sprawie wystawy Muzeum II Wojny Światowej zabrakło ogólnonarodowej dyskusji, była dyrekcja "w zaciszu gabinetu" zdecydowała o czym będzie ona opowiadać - mówił w radiowej Jedynce Jarosław Sellin. Dlatego, jak tłumaczył wiceminister kultury, do głównej ekspozycji gdańskiego muzeum niezbędne jest wprowadzenie korekt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: Polska ma prawo bronić swojego dobrego imienia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 19:23
- Ja kompletnie tych zarzutów nie rozumiem, bo jak można chęć walki z fałszywymi kodami pamięci jakimi są "polskie obozy zagłady" uznać za negowanie Holokaustu? - mówił w radiowej Jedynce o planowanej uchwale izraelskiego parlamentu wiceminister kultury Jarosław Sellin. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin ws. finansowania mediów publicznych: prawdopodobnie przez dotacje z budżetu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 10:33
Na razie prawdopodobnie będziemy finansować media publiczne poprzez dotacje z budżetu państwa - powiedział w poniedziałek wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. Jak dodał, jest zwolennikiem zmiany systemowej w tym zakresie, ale "nowe propozycje oznaczałyby jednak nowe obciążenie podatkowe".
rozwiń zwiń