Strach przed boreliozą. Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 11:11
Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Czy brak rumienia oznacza, że się nie zaraziliśmy? Czy robić badania krwi? Czy domagać się od lekarza, by zastosował terapię antybiotykami? 
Audio
  • Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz? (Ekspres Jedynki)
Kleszcz - niebezpieczny pajęczak
Kleszcz - niebezpieczny pajęczakFoto: Shutterstock/Erik Karits

- Gdy już nam trafi się kleszcz, powinniśmy go usunąć. Należy go uchwycić pęsetą tuż przy skórze, za przednią część ciała, a następnie mocnym, zdecydowanym ruchem pociągnąć ku górze. Ranę należy starannie zdezynfekować. Musimy obserwować miejsce po ukąszeniu - powiedział dyrektor bialskiego sanepidu Marcin Nowik.

- Jeśli nic się nie dzieje, nie podejmujemy żadnych działań - podkreślił prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych. A co jeśli pojawi się rumień?

- Może się pojawić odczyn miejscowy w miejscu ugryzienia. Z reguły rumień jest niewielki, ma centymetr, dwa, góra trzy. Zdania uczonych tutaj są podzielone - można dać na dwa-trzy dni antybiotyk, można w ogóle go nie dawać. Jest to miejscowy odczyn, który generalnie sam mija. Nie ma nic wspólnego z boreliozą - wskazał gość radiowej Jedynki.

Inaczej należy postąpić w przypadku, kiedy pojawi się typowy rumień wędrujący skórny lub gdy rumień zaczyna się poszerzać (jego średnica przekracza pięć centymetrów). Wówczas należy się zgłosić do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Jak wygląda leczenie? Co się stanie, jeśli zlekceważymy rumień? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Gość: prof. Andrzej Horban (konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych)

Autorka materiału: Małgorzata Tymicka

Data emisji: 8.05.2018

Godzina emisji: 15.24

kk/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Taka mała a taka ważna. Otocz opieką swoją tarczycę

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 19:55
Tarczyca to niewielki gruczoł na dole szyi, wagi zaledwie 30 g. Ma wielkość motyla i przypomina go kształtem. Mimo tak małej wagi, to właśnie tarczyca wydziela do krwi hormony T3 i T4, których znaczenie można porównać do mocy silników odrzutowych w samolotach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomóc pacjentowi z chorobą Parkinsona?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 19:44
11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona to jedno z najczęstszych schorzeń neurodegeneracyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

POChP: przyczyny, objawy, leczenie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 19:42
- Choroba ta polega na systematycznie malejącej pojemności płuc - mówi w "Eurece" prof. dr hab. n. med. Paweł Śliwiński, kierownik II Kliniki Chorób Płuc w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
rozwiń zwiń