Bronisław Piłsudski - król Ajnów, brat marszałka

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 14:00
Był etnografem, muzealnikiem i podróżnikiem, badaczem kultury ludów Dalekiego Wschodu, a prywatnie bratem Józefa Piłsudskiego, marszałka Polski. 17 maja minęła setna rocznica śmierci Bronisława Piłsudskiego.
Audio
  • Bronisław Piłsudski - król Ajnów, brat marszałka (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Bronisław Piłsudski
Bronisław PiłsudskiFoto: Domena Publiczna via Wikimedia Commons

Urodził się w 1866 roku w guberni wileńskiej. W 1886 roku wyjechał na studia prawnicze do Petersburga. Rok później został wciągnięty do grupy spiskowców przygotowujących zamach na cara Aleksandra III. Po dekonspiracji został skazany na karę śmierci zamienioną na zesłanie na wyspę Sachalin. Tam zetknął się z ludem Ajnów i zaczął studiować ich kulturę. Nazywany był nawet królem Ajnów.

Podczas licznych wypraw prowadził badania nad językiem i kulturą ginących plemion. Przetłumaczył ponad 10 tys. słów z języka ainu, 6 tys. z języka gilackiego oraz 2 tys. z języka orockiego i języka Mangunów. Zgromadził bogate opisy ich kultury i obyczajów, w tym także kultury muzycznej, spisał wiele podań i legend tych kultur oraz wykonał około 300 fotografii.

Zmarł śmiercią tragiczną - utonął w Sekwanie - 17 maja 1918 roku w Paryżu. Miał 51 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 29 maja 1918 roku na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency pod Paryżem. Do dziś znajduje się tam jego grób.

Bronisław Piłsudski to postać mało znana w Polsce, ale doceniana za granicą. W Rosji i Japonii są jego pomniki i instytuty jego pamięci.

- Rosjanie uważają go za swojego człowieka, za Rosjanina, pielęgnują jego pamięć, podobnie jest w Japonii. To tam mieszkają wszyscy jego potomkowie, być może w Rosji na Sachalinie mieszka jego wnuczka z innego pnia - mówił w radiowej Jedynce Witold Kowalski, pochodzący z rodu Piłsudskich badacz biografii Bronisława Piłsudskiego.

Więcej o bracie marszałka - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Witold Kowalski (pochodzący z rodu Piłsudskich badacz biografii Bronisława Piłsudskiego)

Data emisji: 18.05.2018

Godzina emisji: 20.12

kk/mg

Czytaj także

Józef Beck - żołnierz i dyplomata

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 21:40
"My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę" - te słowa Józefa Becka z maja 1939 r weszły do naszego historycznego kanonu, będąc niejako podsumowaniem jego politycznej działalności jako ministra spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wacław Jędrzejewicz - konspirator i dyplomata

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 11:00
Konspirator, oficer polskiego wywiadu, urzędnik, dyplomata, dziejopis epoki Józefa Piłsudskiego. Bohaterem audycji był Wacław Jędrzejewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płk Leopold Lis-Kula. Był legendą, dziś jest zapomniany

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 12:00
"Śmiał się śmierci w oczy i z wszystkich trudów kpił" - tymi słowami bohatera dzisiejszej audycji opiewa legionowa piosenka z lat 30. Leopold Lis-Kula miał zaledwie 22 lata, gdy zginął na froncie walk z Ukraińcami w 1919 roku.
rozwiń zwiń