X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie poświęcił modzie. Jakim człowiekiem był Lee Alexander McQueen?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 18:12
W kinach można zobaczyć wybitny film  dokumentalny pt. "McQueen". To historia projektanta, który na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej.
Audio
  • Rozmowa Joanny Sławińskiej z reżyserami filmu "McQueen" (Ekspres Jedynki)
Kadr z filmu McQueen
Kadr z filmu "McQueen"Foto: mat. prasowe/Gutek Film

Z reżyserami dokumentu Ianem Bonhote'em i Peterem Ettedguim rozmawiała Joanna Sławińska.

Jaka była najważniejsza idea podczas realizacji filmu?

- Zawsze fascynowała nas historia Lee Alexandra. To, jak z niczego doszedł do wszystkiego, jak podbił świat mody. Naszą myślą było, by wzruszyć widzów. Czuliśmy, że życie Lee było taką tęczą emocji, którą moglibyśmy pokazać. Chwile śmieszne, szalone, to jak wygląda świat mody. I jeszcze pokazać Londyn lat 90. Lee zawsze mówił, że żeby go poznać, trzeba patrzeć na jego pracę, bo jego pokazy były autobiograficzne. Dlatego w filmie skupiliśmy się na pracy Lee i modzie. 

Film jest niezwykle poruszający. Można się zastanawiać, dlaczego Alexander McQueen, tak utalentowany i tak pełen pasji na początku swojej drogi, na jej końcu był tak nieszczęśliwy. Jak to pokazano w filmie?

– Trudno powiedzieć dlaczego był nieszczęśliwy. Jest wiele przyczyn, jak na przykład samobójstwo jego przyjaciółki lub śmierć jego matki. To kumulacja zdarzeń. On chciał coś stworzyć i to, co stworzył stało się wielkie i ciągle rosło. On stał się marką. A osobą w centrum tego był jeden człowiek, który nosił imię Lee. Jego życie było bardzo intensywne. Często jest tak, że nawet jak jest się na wakacjach, to i tak telefon dzwoni non stop. Ludzie chcą przyjaźni, ale nie dlatego, że chcą się naprawdę przyjaźnić.

Niezależnie od tego, jak wyjątkowym człowiekiem był McQueen, to historia opowiedziana w filmie jest uniwersalna. To opowieść o ludzkich relacjach w naszych czasach.

– McQueen wyprzedzał swoje czasy i wiele rzeczy, które obserwujemy teraz, on nagłaśniał już 30 lat temu. Więc to nie tylko opowieść o walce jednostki z nieprzychylnościami, ale opowieść o kimś, kto podkreślał rzeczy ważne we współczesnym świecie.   

***

Odważny i bezkompromisowy Lee Alexander McQueen zwykł mawiać: "Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n’roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje, szok i atak serca". Odnosił wielkie sukcesy, ale w wieku zaledwie 40 lat popełnił samobójstwo.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Rozmawiała: Karolina Rożej

Rozmawiała: Joanna Sławińska

Goście: Ian Bonhote i Peter Ettedgui (reżyserzy filmu "McQueen")

Data emisji: 24.07.2018

Godzina emisji: 15.34

abi/kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspres Jedynki ma swoją ławeczkę w Stegnie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 17:07
Na Bulwarze Radiowej Jedynki stanęła ławeczka Ekspresu Jedynki. To już kolejna, siódma ławeczka i dziennikarze z tej redakcji mają nadzieję, że będzie szczęśliwa. Licznie przybyli turyści od razu rozpoczęli robienie sobie zdjęć z ławeczką w tle.
rozwiń zwiń