Borys Szyc: gra w filmach Pawlikowskiego to przepustka do międzynarodowej kariery

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 18:26
Borys Szyc opowiada o swojej roli w filmie "Zimna wojna", który jest jednym z faworytów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz współpracy z reżyserem Pawłem Pawlikowskim. Przyznaje, że gra w jego filmach otwiera możliwości zagranicznej kariery, bo Pawlikowski jest uznanym na świecie twórcą.
Audio
  • Borys Szyc opowiada Joannie Sławińskiej o pracy przy filmach "Zimna wojna" i "Kamerdyner" (Ekspres Jedynki)
Borys Szyc w filmie Zimna wojna
Borys Szyc w filmie "Zimna wojna"Foto: mat. prasowe/Kino świat

Tym bardziej, że za reżyserię "Zimnej wojny" dostał w Cannes nagrodę dla najlepszego reżysera.

Aktor zdradza, że po jego udziale w filmie urywają się telefony. - Choćby po tym widać, że film jest oglądany na świecie i doceniany - mówi Borys Szyc. Ujawnia, że bliski podpisania jest jego zagraniczny kontrakt, a kilka innych jest negocjowanych.

Słynny aktor gra też w filmie "Kamerdyner", który ubiega się o nagrodę festiwalu w Gdyni. Przyznaje, że od jakiegoś czasu przyciągają go filmy historyczne. - W kostiumie czuję się różnie, w zależności od pogody. Jak jest gorąco to gorzej - żartuje Borys Szyc.

Ostatnio ma szczęście do grania w takich filmach. Obecnie jest w połowie zdjęć do serialu pt. "Młody Piłsudski". - Tak naprawdę to jest to wielka zabawa oczywiście dla aktora i jeden z powodów, że chciało się być tym aktorem - mówi Borys Szyc. Wyjaśnia, że przenosi w filmie kostiumowym się w inne czasy, w inne życia, trzeba czegoś o tych czasach się dowiedzieć, prywatnie postudiować. Przyznaje, że w "Kamerdynerze" zarówno kostiumy, jaki dekoracje są niesamowite, więc dla niego obcowanie z tymi planami było dużo przyjemnością.

Po ile dubli trzeba było nieraz robić na planie "Zimnej wojny"? Kto umiał wytłumaczyć tajniki warsztatu Pawła Pawlikowskiego? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Rozmawiała: Joanna Sławińska

Gość: Borys Szyc (aktor)

Data emisji: 20.09.2018

Godzina emisji: 15.27

ag

Czytaj także

"Słoneczna linia". Karolina Gruszka, Borys Szyc i małżeńskie piekło

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 11:45
W Warszawskim Teatrze Polonia można oglądać sztukę "Słoneczna linia" rosyjskiego twórcy Iwana Wyrypajewa. - To chyba najtrudniejszy spektakl, który wyreżyserowałem, wymaga on idealnej formy - przyznaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sztuka kochania". Seksualna rewolucja na ekranach kin

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 13:35
Michalina Wisłocka, najsłynniejsza seksuolog czasów PRL, walczy o wydanie książki, która na zawsze odmieni życie seksualne Polaków. To temat fabularyzowanego filmu wyprodukowanego przez twórców "Bogów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Filmowy w Cannes. Borys Szyc: cały czas jesteśmy w najlepszej trójce

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 16:28
- To, co działo się na scenie po premierze "Zimnej wojny" przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania - podkreśla aktor w telefonicznej rozmowie prosto z Cannes przeprowadzonej przez Joannę Sławińską. 
rozwiń zwiń