Olgierd Łukaszewicz: Janusz Kondratiuk dał mi olbrzymi kredyt zaufania

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 17:16
- Dotknięcie przestrzeni domu, w którym w czasie choroby mieszkał Andrzej, motywowało mnie, żeby jednak uwierzyć, że mogę tę rolę zagrać – powiedział Olgierd Łukaszewicz, który w filmie "Jak pies z kotem" wcielił się z rolę Andrzeja Kondratiuka.
Audio
  • Olgierd Łukaszewicz o roli w filmie "Jak pies z kotem" (Ekspres Jedynki)
Olgierda Łukaszewicza nagrodzono na festiwalu w Gdyni za najlepszą rolę drugoplanową
Olgierda Łukaszewicza nagrodzono na festiwalu w Gdyni za najlepszą rolę drugoplanową Foto: PAP/Aleksander Koźmiński

Na ekrany kin trafił film "Jak pies z kotem" w reżyserii Janusza Kondratiuka nakręcony na podstawie prawdziwej historii rodzinnej. To tragikomiczny zapis relacji reżysera z jego ciężko chorym pod koniec życia bratem Andrzejem, także reżyserem. 

Olgierd Łukaszewicz przyznał, że miał pewne wątpliwości, czy zgodzić się na zagranie postaci Andrzeja, fizycznie niepodobnego do aktora. Łukaszewicz dodał, że przed rozpoczęciem pracy na planie odwiedził dom, w którym w czasie choroby mieszkał Andrzej Kondratiuk i spotkał się z jego rodziną.

– Andrzej miał poczucie siły, to widać w jego sylwetce i w jego zachowaniu, że był takim menem. Ale widziałem zapatrzone we mnie oczy Janusza, który powiedział, że mam grać jego brata. Uważał, że mogę fantazjować na temat roli, bo tylko tak aktor może traktować taki materiał. To olbrzymi kredyt zaufania. Dotknięcie przestrzeni domu, w którym mieszkał Andrzej motywowało mnie, żeby jednak uwierzyć, że mogę tę rolę zagrać – powiedział aktor.

kondratiuk1200.jpg
Janusz Kondratiuk: ten film był próbą zresetowania

Zdjęcia były kręcone w prawdziwym domu Janusza Kondratiuka, w którym mieszkał przez ostatnie dwa lata życia Andrzej. Do scenariusza weszły prawdziwe dialogi braci i żony Andrzeja - Igi Cembrzyńskiej.

Aktorów nagrodzono w Gdyni za najlepsze drugoplanowe role: Aleksandry Koniecznej za postać Igi Cembrzyńskiej oraz Olgierda Łukaszewicza, który wcielił się w Andrzeja Kondratiuka.

Jak przebiegało spotkanie Olgierda Łukaszewicza z rodziną Kondratiuków? Z jakich ważnych dokumentów korzystał aktor i w jaki sposób, po zapoznaniu się z nimi, uwiarygodnił swoją grę? Czym jest charakteryzacja wewnętrzna aktora? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Daniel Wydrych

Rozmawiała: Joanna Sławińska

Gość: Olgierd Łukaszewicz (aktor)

Data emisji: 19.10.2018

Godzina emisji: 15.25

abi