Kościół w Polsce pomoże w odbudowie katedry Notre Dame

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 18:08
Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zapewnia o wsparciu polskiego Kościoła w odbudowie spalonej katedry Notre Dame w Paryżu. - Odbudowywaliśmy Warszawę, Zamek Królewski na nowo, katedrę w Warszawie, więc my to bardzo dobrze czujemy - mówi  rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Audio
  • Idea odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu łączy chrześcijan i niewierzących (Ekspres Jedynki)
Paweł Rytel-Andrianik
Paweł Rytel-AndrianikFoto: Wojciech Kusiński/PR

Duchowny nie chciał zdradzić szczegółów. Zakomunikował jedynie, że trwają właśnie rozmowy w tej sprawie, więc nie chce spekulować. Po zakończeniu tych rozmów ustalenia zostaną podane do publicznej wiadomości.

Rzecznik zwraca uwagę, że odbudowana katedra nie będzie już tą samą co była. - Dobrze że ocalała chociaż ta słynna rozeta w tej katedrze, ale to już nie będzie ta sama katedra, tak jak Zamek Królewski w Warszawie nie jest tym samym zamkiem - mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik. Wyjaśnia, że będzie miała nową jakość, bo osoby, które włączą się w proces odbudowy katedry będą czuły, że to jest ich kościół. Stanie się symbolem jedności chrześcijan i osób także niewierzących. - Jest wielka solidarność i modlitwa na całym świecie w intencji Francji i chrześcijańskich korzeni Europy. Arcybiskup Paryża opisał to w słowach, że "budowla uległa strasznej stracie, ale kościół żyje" - tłumaczył duchowny.

Pożar w katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek przed 19.00. Objął cały dach, wnętrze oraz jedną z wież. Iglica katedry, jeden z symboli Paryża, runęła, zawaliła się też część sklepień.

Katedra Notre Dame to jeden z najbardziej znanych symboli francuskiej stolicy. Jej budowa trwała ponad 180 lat. Ukończoną w połowie XIV wieku gotycką Słynna katedra podczas rewolucji francuskiej uległa zniszczeniu i splądrowaniu. W XIX wieku prace rekonstrukcyjne trwały 25 lat.

Świątynię każdego roku odwiedzało około 14 milionów turystów. Jak poinformowała prokuratura, pożar, który zniszczył katedrę Notre Dame w Paryżu, prawdopodobnie został wzniecony przypadkowo. Zdaniem ekspertów na razie jest za wcześnie, by wskazać koszt odbudowy, ale można szacować, że wyniesie ona setki milionów euro.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

>>> Dowiedz się więcej o pożarze katedry Notre Dame w Paryżu <<<

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Rozmawia: Karolina Rożej

Gość: ksiądz Paweł Rytel-Andrianik (rzecznik Konferencji Episkopatu Polski)

Data emisji: 16.04.2019

Godzina emisji: 15.16

ag

Czytaj także

Rafał Wiśniewski o pożarze Notre Dame: jakby zatrząsł się punkt referencyjny naszego świata

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 13:00
 - Wszystko można zrekonstruować, jednak coś ulotnego, niepowtarzalnego po prostu przeminęło - ocenił Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, komentując ze smutkiem pożar katedry Notre Dame.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarz dnia: czy pożar katedry Notre Dame to znak?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 17:18
Mówili o tym Marek Król ("Sieci") i Dariusz Grzędziński ("Fakt"). Poruszono również sprawę strajku nauczycieli i różniących się sondaży.
rozwiń zwiń