"Midnight Runner" - film oparty na faktach

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 16:16
12. festiwal filmowy OFF CAMERA trwa w Krakowie. W konkursie miedzynarodowym jest pokazywany między innymi film pt. "Midnight Runner". To pełnometrażowy debiut szwajcarskiego reżysera Hannesa Baumgartnera zainspirowany prawdziwą historią mężczyzny grasującego nocą po ulicach Zurychu.
Audio
  • o filmie "Midnight Runner" w reżyserii Hannesa Baumgartnera (Ekspres Jedynki)
Luna Wedler, aktorka grająca w filmie Midnight Runner, podczas 14. Festiwalu Filmowego w Zurychu
Luna Wedler, aktorka grająca w filmie "Midnight Runner", podczas 14. Festiwalu Filmowego w ZurychuFoto: ENNIO LEANZA, PAP / EPA.

Film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce piętnaście lat temu w Szwajcarii. Główny bohater Jonas Widmer (w tej roli Max Hubacher) jest jednym z najlepszych biegaczy w kraju i przygotowuje się do wzięcia udziału w olimpiadzie. Po zmroku rabuje przypadkowo napotkane na swej drodze kobiety. Jednocześnie jest on bardzo dobrym i uznanym sportowcem. 

W rozmowie z Joanną Sławińską, reżyser Hannes Baumgartner mówi o tym, co go najbardziej zafascynowało w tej historii, że zrobił film o takiej tematyce. - To było dla mnie porażające, że on miał dwa różne życia. Na zewnątrz świetnie zintegrowany społecznie, jest wielkim sportowcem, jest w szczęśliwym związku, odnosi sukcesy. W sumie ma wszystko czego potrzebuje, a z drugiej strony jest ta przemoc, której się dopuszczał. Byłem ciekaw, jak to się łączy, bo przecież jak się patrzy na to powierzchownie z zewnątrz, to nie powinno się łączyć - podkreśla reżyser. 

Co zdecydowało o wyborze aktora Maxa Hubachera do głównej roli?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Grzegorz Frątczak 

Reporter: Joanna Sławińska 

Gość: Hannes Baumgartner (reżyser) 

Data emisji: 03.05.2019

Godzina emisji: 16.33

ans/pg

Czytaj także

Artur Cichmiński: "Biały kruk" mówi o tym, jak zbudowana jest dusza artysty

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 14:31
- "Biały kruk" to film o człowieku, który wiedział, że jest wybitnie utalentowany, dlatego zatracał się w intensywnych ćwiczeniach - mówi w "Magazynie Bardzo Filmowym" Joanna Sławińska. Czy dramat biograficzny o losach baletmistrza - Rudolfa Nuriejewa jest porywającym dziełem, czy monotonną opowieścią ze świata baletu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Czarnik: jestem zgłodniały kina

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 09:46
- "Schyłek dnia" to film, w którym nie ma odpowiedzi. Dla mnie ten film jest zagadką, którą rozwiązuję przy każdej projekcji – powiedział w audycji Marcin Czarnik. Dziś na ekrany kin wchodzi film Laszlo Nemesa "Schyłek dnia", w którym Marcin Czarnik wciela się w rolę Sándora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wilkołak" Adriana Panka w konkursie głównym festiwalu OFF Camera w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 11:05
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF Camera w Krakowie z polskim akcentem. Wśród filmowych propozycji, do konkursu głównego wytypowano film w reżyserii Adriana Panka pt: "Wilkołak". Festiwal rozpocznie się 26 kwietnia.
rozwiń zwiń