"Borys Godunow" na deskach Teatru Polskiego. Peter Stein: nie zamierzam uwspółcześniać tej sztuki

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 11:34
24 maja w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu "Borys Godunow" w reżyserii niemieckiego teatralnego mistrza Petera Steina. W roli głównej wystąpi Andrzej Seweryn.
Audio
  • Peter Stein i Andrzej Seweryn o współpracy przy sztuce Aleksandra Puszkina (Ekspres Jedynki)
Plakat spektaklu
Plakat spektakluFoto: materiały prom./Pixabay

To właśnie Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie, zaprosił Petera Steina do Polski. Pierwsza propozycja współpracy pojawiła się osiem lat temu, teraz to zaproszenie ponowiono. Peter Stein pracował już z tekstem Puszkina – przygotował inscenizację "Borysa Godunowa" w Moskwie. W Polsce postanowił pracować na sztuce, którą bardzo dobrze zna.

Peter Stein powiedział na antenie Jedynki, że nie zamierza uwspółcześniać "Borysa Godunowa". – A dlaczego miałbym to robić? To jest taka cudowna sztuka. Poprzez uwspółcześnienie całkowicie straciłaby swój urok, swoje znaczenie metaforyczne – mówił reżyser.

Andrzej Seweryn wcielający się w główną rolę przyznał, że ta sztuka nie ma za zadanie dawać jednej konkretnej odpowiedzi na pytania. – Niech ci wszyscy twórcy, którzy prezentują swoją pracę, pozwalają myśleć publiczności i prowokują ludzi do myślenia. To dużo ważniejsze niż narzucanie im gotowych rozwiązań na życie – powiedział aktor.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Grzegorz Frątczak 

Reporter: Martyna Podolska

Gość: Peter Stein (reżyser), Andrzej Seweryn (aktor, dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie) 

Data emisji: 17.05.2019

Godzina emisji: 15.47

abi/kh

 

Czytaj także

"Rakugo" - japoński teatr komediowy

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 16:09
Tradycyjny teatr komediowy "Rakugo" przedstawia siedzącego na poduszce aktora ubranego w kimono i opowiadającego widzom zabawne historie. Jak można łączyć aktorstwo z muzyką oraz o tym jak bardzo różni się teatr japoński od europejskiego opowiedzieli goście Agaty Steczkowskiej. 
rozwiń zwiń