"Kino Niepodległej" pokaże arcydzieła polskiej kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 20:42
Tego lata rusza nowy cykl filmowy - "Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Dzieła, które przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii, można będzie obejrzeć w siedmiu miastach naszego kraju. Najbliższy pokaz już w ten piątek w Szczecinie.
Audio
  • "Kino Niepodległej" w siedmiu miastach naszego kraju (Jedynka/ Ekspres Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Fer Gregory

Już jutro w Szczecinie zostanie zainaugurowany cykl plenerowych pokazów arcydzieł polskiej kinematografii. Ich organizatorem jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

- Na początek zobaczymy animację Marka Skrobeckiego "Dim.". Jest to niezwykła opowieść o ludzkiej egzystencji w ciekawej technice. Później obejrzymy "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego, czyli opowieść o trzech wariantach losu bohatera poprzez trzy rodzaje jego zaangażowania: komunistyczny, chrześcijański i stoicki. W filmie niezwykłą kreację stworzył Bogusław Linda - mówi Monika Piętas-Kurek, kierownik Działu Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

Wszystkie filmy można będzie obejrzeć w Szczecinie na Łasztowni pod Dźwigozaurami. W niedzielę "Kino Niepodległej" przeniesie się do Bydgoszczy.

- Zapraszamy na plac przed Filharmonią Pomorską. Pokażemy tam dokument Krzysztofa Kieślowskiego "Siedem kobiet w różnym wieku", a następnie "Zaklęte rewiry" Janusza Majewskiego. Jest to ekranizacja słynnej przedwojennej powieści Henryka Worcella o karierze i awansie wiejskiego chłopaka, który został kelnerem w renomowanym hotelu" - słyszymy.

Jakie filmy można będzie obejrzeć w ten piątek w Szczecinie, a niedzielę w Bydgoszczy? Które miasta znalazły się na mapie "Kina Niepodległej"? W jaki sposób powstał repertuar

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Rozmawiała: Sława Bieńczycka

Gość: Monika Piętas-Kurek (kierownik Działu Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji)

Data emisji: 11.07.2019

Godzina emisji: 15.48

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orły 2019. Artur Cichmiński: "Zimna wojna" hegemonem tegorocznych nagród

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 22:00
W czwartek odbyło się uroczyste wręczenie nominacji do polskich nagród filmowych Orły 2019. Nagrodę za osiągnięcia życia otrzyma w tym roku reżyser, scenarzysta, producent i pedagog Krzysztof Zanussi. Pozostałych laureatów poznamy podczas gali 25 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Stok: Krzysztof Kieślowski był bardzo ciekawy ludzi

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 12:01
Jest współautorem wybitnych polskich filmów dokumentalnych, obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie zrealizował kilkadzięsiąt filmów. Mowa o Witoldzie Stoku, który na antenie radiowej Jedynki opowiedział o swojej pracy z wybitnym reżyserem Krzysztofem Kieślowskim. 
rozwiń zwiń