Na Powązkach pochowano pułkownika Ryszarda Białousa, ps. "Jerzy"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 17:27
Dziś o 12.30 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe związane ze złożeniem prochów legendarnego dowódcy Batalionu AK "Zośka" - pułkownika Ryszarda Białousa, ps. "Jerzy".
Audio
  • Pułkownik Ryszard Białous spoczął na Powązkach (Jedynka/ Ekspres Jedynki)
Uroczystości pogrzebowe pułkownika Ryszarda Białousa, ps. Jerzy
Uroczystości pogrzebowe pułkownika Ryszarda Białousa, ps. "Jerzy"Foto: PAP/Marcin Obara

Podczas uroczystości w Kwaterze Harcerskiego Batalionu AK "Zośka" na wojskowych Powązkach Ryszard Białous został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz mianowany - decyzją szefa MON Mariusza Błaszczaka - na stopień pułkownika Wojska Polskiego.

Współtwórcę Grup Szturmowych w Szarych Szeregach i dowódcę Armii Krajowej, który 27 lat temu zmarł w Argentynie i chciał być pochowany w Polsce, żegnali weterani Polskiego Państwa Podziemnego, a także przedstawiciele władz Polski, liczni harcerze i mieszkańcy Warszawy.

- To jest niezwykła chwila, sen o wolnej Polsce dopełnia się. Dla pana pułkownika Ryszarda Białousa, dla "Jerzego", to marzenie o tym, aby Polska była niepodległa, była w pełni suwerenna, była wolna, była kwitnąca i żeby być w niej, dzisiaj właśnie się realizuje. Po 75 latach od dnia, w którym gotów był stanąć do Powstania Warszawskiego, które następnego dnia, 1 sierpnia 1944 roku, miało się rozpocząć - mówił prezydent Andrzej Duda.

Zapraszamy do relacji z pogrzebu pułkownika Ryszarda Białousa, jak również wysłuchania archiwalnej rozmowy z 1974 roku.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

***

Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Mateusz Drozda

Reporter: Katarzyna Błaszczyk

Data emisji: 31.07.2019

Godzina emisji: 15.16

DS/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prochy dowódcy batalionu "Zośka" wróciły do Polski. "Był doskonałym wodzem"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 16:40
Szczątki kapitana Ryszarda Białousa ps. Jerzy są już w Polsce. Prochy słynnego dowódcy batalionu "Zośka" sprowadzono z Argentyny, gdzie zmarł w 1992 r. - Był to człowiek, który swoją postawą udowodnił, że można być wiernym przysiędze składanej w Wojsku Polskim - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przy Wojskowym Porcie Lotniczym na Okęciu wziął udział w uroczystości przyjęcia urny z prochami kpt. Białousa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent wspomina zmarłego pułkownika Jerzego Majkowskiego. "Całe swoje życie poświęcił służbie Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 12:14
Andrzej Duda wspomniał zmarłego pułkownika Jerzego Majkowskiego. "Całe swoje życie poświęcił służbie Polsce. Chwała Bohaterom!" - napisał na Twitterze prezydent. Szef rządu również odniósł się do informacji o śmierci kawalera Krzyża Walecznych. 
rozwiń zwiń