X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na Powązkach pochowano pułkownika Ryszarda Białousa, ps. "Jerzy"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 17:27
Dziś o 12.30 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe związane ze złożeniem prochów legendarnego dowódcy Batalionu AK "Zośka" - pułkownika Ryszarda Białousa, ps. "Jerzy".
Audio
  • Pułkownik Ryszard Białous spoczął na Powązkach (Jedynka/ Ekspres Jedynki)
Uroczystości pogrzebowe pułkownika Ryszarda Białousa, ps. Jerzy
Uroczystości pogrzebowe pułkownika Ryszarda Białousa, ps. "Jerzy"Foto: PAP/Marcin Obara

Podczas uroczystości w Kwaterze Harcerskiego Batalionu AK "Zośka" na wojskowych Powązkach Ryszard Białous został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz mianowany - decyzją szefa MON Mariusza Błaszczaka - na stopień pułkownika Wojska Polskiego.

Współtwórcę Grup Szturmowych w Szarych Szeregach i dowódcę Armii Krajowej, który 27 lat temu zmarł w Argentynie i chciał być pochowany w Polsce, żegnali weterani Polskiego Państwa Podziemnego, a także przedstawiciele władz Polski, liczni harcerze i mieszkańcy Warszawy.

- To jest niezwykła chwila, sen o wolnej Polsce dopełnia się. Dla pana pułkownika Ryszarda Białousa, dla "Jerzego", to marzenie o tym, aby Polska była niepodległa, była w pełni suwerenna, była wolna, była kwitnąca i żeby być w niej, dzisiaj właśnie się realizuje. Po 75 latach od dnia, w którym gotów był stanąć do Powstania Warszawskiego, które następnego dnia, 1 sierpnia 1944 roku, miało się rozpocząć - mówił prezydent Andrzej Duda.

Zapraszamy do relacji z pogrzebu pułkownika Ryszarda Białousa, jak również wysłuchania archiwalnej rozmowy z 1974 roku.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

***

Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Mateusz Drozda

Reporter: Katarzyna Błaszczyk

Data emisji: 31.07.2019

Godzina emisji: 15.16

DS/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prochy dowódcy batalionu "Zośka" wróciły do Polski. "Był doskonałym wodzem"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 16:40
Szczątki kapitana Ryszarda Białousa ps. Jerzy są już w Polsce. Prochy słynnego dowódcy batalionu "Zośka" sprowadzono z Argentyny, gdzie zmarł w 1992 r. - Był to człowiek, który swoją postawą udowodnił, że można być wiernym przysiędze składanej w Wojsku Polskim - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przy Wojskowym Porcie Lotniczym na Okęciu wziął udział w uroczystości przyjęcia urny z prochami kpt. Białousa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent wspomina zmarłego pułkownika Jerzego Majkowskiego. "Całe swoje życie poświęcił służbie Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 12:14
Andrzej Duda wspomniał zmarłego pułkownika Jerzego Majkowskiego. "Całe swoje życie poświęcił służbie Polsce. Chwała Bohaterom!" - napisał na Twitterze prezydent. Szef rządu również odniósł się do informacji o śmierci kawalera Krzyża Walecznych. 
rozwiń zwiń