Rozpoczął się 44. FPFF w Gdyni. "Obywatel Jones" filmem otwarcia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 13:20
Uroczysty pokaz filmu Agnieszki Holland "Obywatel Jones", zakwalifikowanego do Konkursu Głównego, otworzył 16 września roku 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Uczestnicy ceremonii w Teatrze Muzycznym w Gdyni premierowo zobaczyli również "Powrót birbanta", czyli rekonstrukcję obrazu uznawanego za pierwszy polski film fabularny.
Audio
  • Relacja Joanny Sławińskiej - Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Ekspres Jedynki)
  • O Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, twórcach i programie (Cztery pory roku/Jedynka)
Reżyserka Agnieszka Holland (P) i producent filmowy Stanisław Dziedzic (2P) pozują do zdjęć przed galą otwarcia 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Reżyserka Agnieszka Holland (P) i producent filmowy Stanisław Dziedzic (2P) pozują do zdjęć przed galą otwarcia 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w GdyniFoto: PAP/Adam Warżawa

Reżyserka podkreśla, że "Obywatel Jones" jest filmem o niezłomnym, młodym dziennikarzu, a przez to, jest to historia bardzo aktualna. Autorka filmu wyjaśnia, że ważne jest, że ten bohater przyjmuje na siebie misję i jest odważny aż do końca. Agnieszka Holland podkreśla, że tacy dziennikarze są również dzisiaj i przypomina, że w czasie tworzenia filmu, na Słowacji został zamordowany młody dziennikarz śledczy, w wieku Garetha Jonesa, 27-latek, który badał powiązania między rządem słowackim a mafią.

W Konkursie Głównym jest 19 filmów, oprócz tego jest także Konkurs filmów Krótkometrażowych, do którego w tym roku zakwalifikowało się 27 produkcji. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych jest największą imprezą poświęconą rodzimej kinematografii. 

Dwa filmy, które miały już swoją kinową premierę, a także pełnometrażowy debiut reżyserski - jeden z czterech w tegorocznym Konkursie Głównym - rozpoczynają pokazy prasowe w ramach 44. FPFF. W poniedziałek zaprezentowane zostały: "Kurier" w reżyserii Władysława Pasikowskiego, "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha oraz "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej. 

Joanna Sławińska, dziennikarka radiowej Jedynki zwraca uwagę, że tematyka filmów jest zróżnicowana i bogata w filmy historyczne. - Do nich należą filmy "Kurier", "Piłsudski", "Czarny Mercedes" czy też "Legiony", ale są też filmy współczesne tj. "Supernova" - mówiła. 

Źródło filmu: Kino Świat/YouTube

Aktorki Magdalena Boczarska i Maria Dębska zagrały w filmie "Piłsudski". W tej pełnometrażowej fabule główną rolę odgrywa Borys Szyc. Maria Dębska również zagrała w drugim filmie o tematyce historycznej, "Czarny Mercedes" w reżyserii Janusza Majewskiego. - To dwie produkcje historyczne, tak się ułożyło w tym roku. Emocje są i bardzo bym chciała, żeby ludziom spodobały się te filmy - mówiła Maria Dębska. 

Jakie znaczenie dla Borysa Szyca ma udział w Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni? - Być w konkursie i to z trzema filmami to jest mi bardzo miło. Piłsudski jest mi najbliższy sercu, bo to jest główna rola, najwięcej pracy włożyłem w ten film i jestem ciekaw jak został przyjęty - zdradził aktor w rozmowie z Joanną Sławińską. 

Wtorek na 44. FPFF w Gdyni

Drugi dzień 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych to mnóstwo pokazów filmowych w ramach Konkursu Głównego, seanse w licznych sekcjach pozakonkursowych oraz pokaz filmu Laureata Platynowych Lwów. 

***

Festiwal w Gdyni potrwa do soboty 21 września. Zakończy się on uroczystą Galą Zamknięcia, gdzie zostaną przyznane główne nagrody: Złote Lwy, Srebrne Lwy, nagrody indywidualne, Nagroda Publiczności w Konkursie Głównym oraz Nagroda Główna w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. 

Wielka Nagroda FPFF Złote Lwy oraz 300.000 zł są wręczane producentowi i reżyserowi filmu (200.000 zł dla reżysera, 100.000 zł dla producenta), Nagroda FPFF Srebrne Lwy oraz 150.000 zł są wręczane producentowi i reżyserowi (100.000 zł dla reżysera, 50.000 zł dla producenta). 

Źródło: strona festiwalu FPFF w Gdyni

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Mateusz Drozda 

Reporter: Joanna Sławińska  

Data emisji: 17.09.2019 r., 18.09.2019 r. 

Godziny emisji: 

FPFF/IAR/ans


Czytaj także

Festiwal w Gdyni. Dla kogo Złote Lwy?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 20:00
Dziś (23.09) jury przedstawi laureatów 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nasza dziennikarka Joanna Sławińska, która jest na miejscu, wraz z krytykiem filmowym Piotrem Czerkawskim typuje zwycięzców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borys Szyc: gra w filmach Pawlikowskiego to przepustka do międzynarodowej kariery

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 18:26
Borys Szyc opowiada o swojej roli w filmie "Zimna wojna", który jest jednym z faworytów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz współpracy z reżyserem Pawłem Pawlikowskim. Przyznaje, że gra w jego filmach otwiera możliwości zagranicznej kariery, bo Pawlikowski jest uznanym na świecie twórcą.
rozwiń zwiń