Jan Komasa o filmie "Boże Ciało": nasz bohater pochodzi z poprawczaka

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 20:35
- To jest bolesna historia. Przyszedł ktoś, kto dał ludziom nadzieję. Ci ludzie są bardzo wierzący i zaufali mu. Okazało się, że to był oszust - mówi reżyser filmu "Boże Ciało", który już w najbliższy piątek wejdzie na duże ekrany. Produkcja będzie walczyła o nominację do Oscara.
Audio
  • Jan Komasa opowiada o filmie (Jedynka/ Ekspres Jedynki)
Jan Komasa
Jan KomasaFoto: Adam Warżawa / PAP

Najnowszy film Jana Komasy "Boże Ciało" został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni m.in.za reżyserię i scenariusz. Bohaterem filmu jest 20-letni Daniel, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i zaczyna marzyć, by zostać księdzem. Historia częściowo oparta jest na faktach.

Film: Kino Świat PL / Youtube

Ufa mu całe miasteczko

- Scenariusz był bardzo skromną opowieścią o chłopaku, który udaje księdza. Zaczyna mu ufać całe miasteczko i zaczyna być księdzem w małej społeczności w Polsce - opowiada Jan Komasa.

Reżyser przyznaje, że film częściowo różni się od oryginalnej historii. - W naszym filmie zostały dodane bardzo ważne elementy, których nie było w oryginalnej historii, na przykład to, że nasz bohater pochodzi z poprawczaka. Ta klamra w filmie jest strasznie ważna dla bohatera - tłumaczy Jan Komasa.

Pora na Oscara?

Film "Boże Ciało" został wybrany przez polską komisję jako reprezentant naszego kraju w walce o nominację do Oscara. - Bardzo się cieszę i jednocześnie drżę, ponieważ potrzebujemy ogromnych środków, żeby dotrzeć do członków komisji oscarowej. Ci ludzie są teraz rozchwytywani. Każdy kraj będzie dorzucał środki pieniężne i wszelkie, by jak najbardziej zbliżyć się do nich - mówi reżyser.

Będzie serial

Jak donosi polski dystrybutor filmu (Kino Świat), niedawno rozpoczęły się rozmowy w sprawie zakupu praw do amerykańskiego remake’u "Bożego Ciała". Negocjacje jeszcze trwają, ale wiadomo już, że planowane jest przełożenie filmu Jana Komasy i scenariusza Mateusza Pacewicza na 8-odcinkowy serial, prawdopodobnie dla jednej z platform streamingowych w USA.

Kim jest Mateusz Pacewicz? Jakie porozumienie nastąpiło między proboszczem, a bohaterem filmu? Jaką popularnością cieszy się "Boże Ciało"?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Rozmawiała: Joanna Sławińska

Gość: Jan Komasa (reżyser)

Data emisji: 7.10.2019

Godzina emisji: 15.47

DS

Czytaj także

"Midnight Runner" - film oparty na faktach

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 16:16
12. festiwal filmowy OFF CAMERA trwa w Krakowie. W konkursie miedzynarodowym jest pokazywany między innymi film pt. "Midnight Runner". To pełnometrażowy debiut szwajcarskiego reżysera Hannesa Baumgartnera zainspirowany prawdziwą historią mężczyzny grasującego nocą po ulicach Zurychu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska superprodukcja "Legiony" już w kinach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 08:30
W sobotę (21.09) poznamy laureatów 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uroczysta gala rozdania nagród odbędzie się wieczorem w Teatrze Muzycznym. W tym roku o Nagrodę Główną Festiwalu Złote Lwy walczy 19 filmów, m.in. "Mowa ptaków", "Legiony" oraz "Ukryta gra". 
rozwiń zwiń