Gwiazdor podszywa się pod św. Mikołaja? Jest wyrok sądu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 16:27
Święty Mikołaj pozwał wielkopolskiego gwiazdora i spotkał się z nim w sądzie. Poszło m.in. o to, kto może w Wigilię obdarowywać dzieci. Na świadków powołano renifera, anioła, elfa i gwiazdkę. Rozprawie przyglądały się dzieci.
Audio
  • Proces Świętego Mikołaja i Gwiazdora (Ekspres Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: CandyBox Images/Shutterstock

W poznańskim sądzie doszło do wyjątkowego wydarzenia. Święty Mikołaj złożył pozew przeciwko gwiazdorowi o naruszenie dóbr osobistych i domagał się w nim, aby zakazać gwiazdorowi noszenia stroju, który zdaniem strony skarżącej przypisany jest św. Mikołajowi. Kością niezgody były również rózgi i zgniłe pyry. Zdaniem św. Mikołaja, kiedy gwiazdor nosi te atrybuty ze sobą i rzekomo podszywa się pod św. Mikołaja, psuje mu dobrą opinię wśród dzieci.

Kłótnia o Wielkopolskę

- Trzeba po prostu wyjaśnić tę sprawę. Tutaj w Wielkopolsce bardzo nas mylą i to nie chodzi o to, że pilnuję jakiejś swoje marki czy franczyzy. Oczywiście gwiazdor jest jakąś lokalną tradycją, bardzo go szanuję, ale myślę, że w tym przypadku gwiazdor bardzo gwiazdorzy. On jest bardzo dużym ściemniaczem - mówił św. Mikołaj.

Innego zdania był gwiazdor. - Św. Mikołaj zadomowił się na moim terenie i musimy walczyć o ten teren. W Wielkopolsce po prostu nie ma on nic do szukania i koniec - stwierdził.

Zawarto ugodę

W trakcie rozprawy sąd przesłuchał kilku wyjątkowych świadków, m.in. renifera i elfa. Koniec końców spór zakończył się zawarciem ugody między św. Mikołajem i gwiazdorem. Św. Mikołaj zadeklarował, iż będzie pożyczał gwiazdorowi zaprzęg z reniferami, a gwiazdor zaproponował pomoc w roznoszeniu prezentów.

To była symulacja

Warto dodać, że była to oczywiście symulacja rozprawy. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia i wzięło w niej udział kilkaset dzieci. W symulacji uczestniczyli także sędziowie, adwokaci, radcowie prawni i aktorzy.

Czy św. Mikołaj daje prezenty wszystkim dzieciom? Co mówili świadkowie podczas rozprawy? Kto zdaniem dzieci przychodzi z prezentami 24 grudnia?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Mateusz Drozda

Data emisji: 17.12.2019

Godzina: 16.19

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Święta Bożego Narodzenia po polsku

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 15:32
Kiedy każdy z nas myśli o Świętach to mamy w głowie skojarzenia i stereotypy - choinka, świąteczny stół, potrawy na stole i ich liczba dokładnie określona, choć w zależności od regionu mogła być inna. Ale czy choinka, sianko pod obrusem, prezenty i liczba potraw to nasza polska tradycja? Czy tak było od zawsze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

K. Martusewicz: czułem się jak zwariowany reporter, który jeździł z walizką

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 17:00
- Dzieci zdecydowanie przygniotły mnie swoim talentem - mówi w "Muzycznej Jedynce" Karim Martusewicz, który wspólnie z młodymi artystami nagrał bardzo wyjątkową płytę. "Kolory świąt" to album z polskimi kolędami w wersjach dwujęzycznych. Jak wyglądała jego realizacja? 
rozwiń zwiń