"Potrafi wczuć się w każdą rolę" - fenomen Daniela Olbrychskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 09:03
Popularny aktor filmowy i teatralny Daniel Olbrychski obchodzi dziś (27.02) 75. urodziny. Kilka dni temu przypadła natomiast 45. rocznica premiery kultowego filmu Andrzeja Wajdy "Ziemia Obiecana", w którym zagrał kapitalistę współtworzącego potęgę XIX-wiecznej Łodzi.
Audio
Daniel Olbrychski
Daniel OlbrychskiFoto: shutterstock.com

Trudno wskazać drugiego aktora, którego twarz byłaby w stanie wyrazić tak skrajne emocje. Daniel Olbrychski to aktor, który z jednej strony z łatwością potrafił wcielić się w postać Kmicica z czułością patrzącego na Oleńkę, a z drugiej w osobę okrutnego Azji Tuhajbejowicza w ekranizacji sienkiewiczowskiego "Pana Wołodyjowskiego". Reżyserzy wiedzieli, że traktuje swój zawód z ogromną powagą i zaangażowaniem i że "może zagrać dosłownie wszystko" - dlatego był rozchwytywany. Daniel Olbrychski nadawał się także do ról wymagających fizycznej sprawności, dzielności, a nawet bezczelności, jak Karol XII król Szwecji w filmie historycznym "Hrabina Cosel", ale jednocześnie zachwycić wyciszoną kreacją wycofanego emocjonalnie Wiktora z "Panien z Wilka"- ocenia dziennikarka filmowa radiowej Jedynki Joanna Sławińska.

źródło: darkunio/Youtube

Debiutował już na pierwszym roku studiów w filmie "Ranny w lesie" (1964) w reżyserii Janusza Nasfetera. Jednak jego pierwszą dużą rolą była postać Rafała Olbromskiego w "Popiołach" Andrzeja Wajdy. To był początek długoletniej współpracy obu twórców. 

Po sukcesie "Popiołów" w Cannes jego charyzmę i zaangażowanie dostrzegli amerykańscy filmowcy, którzy chcieli go zabrać do Hollywood. - Namawiała mnie do tego Beata Tyszkiewicz i Andrzej Wajda, żebym zaryzykował. Pamiętam, jak mówili nawet o tym, że na pewno bym zdobył silną pozycję, a wtedy to już bym z punktu widzenia międzynarodowej gwiazdy rozmawiał z władzami - wspominał w rozmowie z Joanną Sławińską Daniel Olbrychski. - Miałem w Polsce narzeczoną, rodziców i konkretne plany filmowe, a po "Popiołach" miałem propozycje, jedna za drugą - mówił w archiwalnym wywiadzie.

Mimo że ostatecznie aktor został w kraju, zrobił też karierę międzynarodową. Zagrał m.in. w "Pstrągu" Josepha Loseya czy "Blaszanym Bębenku" w reżyserii Voklera Schlöndorffa, a w filmie "Salt" wystąpił u boku Angeliny Jolie.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadzi: Grzegorz Frątczak 

Materiał: Joanna Sławińska 

Data emisji: 24.02.2020 r. 

Godzina emisji: 15.45

ans 

Czytaj także

Daniel Olbrychski: powiedziałem Wajdzie, że chyba zwariował

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 13:29
- Biję się w piersi, ale skąd miałem wiedzieć, że geniusz Wajdy i z tym się upora. Sztuka teatralna, kostiumowa i wierszem? Uważałem, że to kompletnie nie jest fotogeniczne i poniesiemy klęskę - mówił w Dwójce wybitny aktor 46 lat po premierze filmowej wersji "Wesela" według Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iga Cembrzyńska obchodzi 80. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 21:53
Maciej Dejczer mówił o niej, że może zagrać nawet książkę telefoniczną. Jest nie tylko znaną aktorką, ale i producentką filmową, scenarzystką, reżyserką, kompozytorką, piosenkarką. Mowa o Idze Cembrzyńskiej, która jutro (2.07) obchodzi swoje 80. urodziny. 
rozwiń zwiń