Przemyt zwierząt. Internetowe przestępstwa nieuczciwych hodowców

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 18:47
- Nieuczciwi hodowcy przemycają zwierzęta, narażają ich życie i zdrowie, łamią przepisy dotyczące hodowli czy dopuszczają się fałszowanie dokumentacji - to najważniejsze wnioski, które wynikają z opublikowanego właśnie raportu Towarzystwa Ochrony Zwierząt. 
Audio
  • Nieuczciwi hodowcy zarabiają na przemycie zwierząt (Jedynka/ Ekspres Jedynki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: FannyF / shutterstock

W Warszawie odbyła się konferencja "STOP przemytowi zwierząt! Kupuj odpowiedzialnie!", podczas której organizatorzy przedstawili raport dotyczący przemytu zwierząt towarzyszących oraz problemu zakupu zwierząt za pośrednictwem internetu.

- Każde zwierzę, które przekracza granice państw Unii Europejskiej powinno posiadać paszport, być zaczipowane i mieć minimum 15 tygodni. W przypadku szczeniąt wynika to z faktu, że muszą mieć ważne szczepienia przeciwko wściekliźnie, które można podać po ukończeniu 12 tygodni życia - mówi Michael Bizuk z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

Wywożą ja na Zachód

Zdarza się, że nieuczciwi hodowcy i pomagający im weterynarze fałszują daty szczepień. Ten problem dotyczy krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym także Polski. Rasowe szczeniaki i kocięta są bowiem tutaj kilkakrotnie tańsze niż np. w Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Francji i tym samym stają się pomysłem na nieuczciwy zarobek.

- Szczenięta były przemycane do Wielkiej Brytanii w ciężarówkach. Były bardzo często pozbawione wody, jedzenia i kontaktu z ludźmi. Wiele z nich z powodu warunków, nie przetrwało podróży. Śledztwo wykazało również, że niektórzy weterynarze na Litwie i w Polsce fałszowali paszporty. Dzięki temu szczenięta poniżej dopuszczalnego wieku podróżowały do wielu krajów Unii Europejskiej - opowiada Becky Thwaites z Blue Cross For Pets.

Raport pomoże

Dzięki raportowi udało się wypracować poradnik dla kupujących zwierzęta. - Psy i koty, które są gotowe do sprzedaży, powinny być minimum po dwóch odrobaczeniach oraz 14 dni po pierwszej dawce szczepienia - mówi Michael Bizuk.

***

Audycja: "Ekspres Jedynki"

Prowadził: Mateusz Drozda

Reporter: Witold Banach

Data emisji: 3.03.2020

Godzina: 17.20

DS

Czytaj także

Pies w prezencie? Zwierzę nie jest rzeczą!

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 09:30
- Zwierzę nie jest rzeczą, a prezenty zwykle rzeczami są - mówi w "Sygnałach dnia" Karolina Kuszlewicz, rzecznik ds. ochrony zwierząt przy Polskim Towarzystwie Etycznym.
rozwiń zwiń