Małe ksiągarnie potrzebują wsparcia. Akcja "Książka na telefon"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 19:10
Małe księgarnie z całej Polski ruszyły ze wspólną akcją "Książka na telefon". Zachęcają czytelników do dzwonienia w celu skonsultowania zakupu kolejnej lektury bądź po prostu porozmawiania o nowościach na rynku. W ten sposób kameralne księgarnie chcą przetrwać pandemię koronawirusa.
Audio
  • "Książka na telefon". Akcja małych księgarń (Ekspres Jedynki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Glowimages/East News

Nawet 40 proc. księgarń w Polsce może upaść z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Tak wynika z badań, które przeprowadzono od 17 do 22 marca. Stąd właśnie akcja "Książka na telefon" i apel do czytelników, żeby kupowali książki w najbliższych księgarniach i pomagali przetrwać niewielkim, rodzinnym firmom. Obecnie w akcji bierze udział około 50 księgarń.

Księgarnie to nie tylko miejsca, gdzie kupuje się książki

- "Książka na telefon" to jeden ze sposobów, żeby księgarnie przetrwały, a czytelnicy mieli stały dostęp do książek i nowości. Na szczęście hurtownie książek działają, więc możemy je domawiać. Jest to bardzo prosta forma, którą można wspomóc kameralne księgarnie, które są nie tylko miejscami, gdzie kupuje się książki, ale także miejscami spotkań i różnych wydarzeń - mówi Paulina Bandura z jednej z krakowskich księgarń.

Ważny jest kontakt z czytelnikami

Agnieszka Kurc, właścicielka niewielkiej księgarni w Koluszkach przyznaje, że dużą wartością akcji jest możliwość zachowania kontaktu z czytelnikami. - Liczymy, że przetrwamy ten czas dzięki wsparciu naszych klientów oraz że kiedy wszystko wróci do normy, księgarnia będzie funkcjonować tak jak do tej pory - dodaje.

- Udaje się dotrzeć do nowych klientów. Jest już pierwszy odzew. Dzwonią do nas osoby, piszą również przez Messengera. Tydzień temu zaczęliśmy sprzedaż internetową, więc są także poczynione pierwsze zakupy przez naszych klientów, również przez tych nowych - twierdzi Ewa Madej, właścicielka księgarni w Kętach.

***

Audycja: "Ekspres Jedynki"

Prowadził: Mateusz Drozda

Reporter: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Data emisji: 25.03.2020

Godzina: 17.20

DS

Zobacz więcej na temat: Mateusz Drozda książki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tłumacz literatury - rzemieślnik i artysta

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 07:15
Anna Butrym, sekretarz Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury podkreśla, że to co robi tłumacz literatury, to jak najwierniejsze oddanie myśli oryginału, a nie jego przekładanie słowo w słowo. Również w formie, którą autor oryginału przewidział dla danego dzieła z przemyceniem całego kodu kulturowego, który jest niezbędny odbiorcy w języku docelowym, żeby zrozumieć dzieło.  
rozwiń zwiń