Nowe wymogi dla sklepów. Właściciele spełnią warunki?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 19:14
Właściciele sklepów od początku pandemii starają się zachowywać odpowiedzialnie. Montują więc ekrany z pleksi oddzielające sprzedawcę od klienta, czyszczą wózki środkami dezynfekującymi, ograniczają liczbę osób przebywających jednorazowo w sklepie czy promują płatności bezgotówkowe. To jednak nie koniec zabezpieczeń przed koronawirusem...
Audio
  • Rękawiczki jednorazowe i płyny dezynfekujące w sklepach (Ekspres Jedynki)
Market w Lublinie
Market w LublinieFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Liczba kas razy 3 to maksymalna liczba osób, które zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa mogą znajdować się w sklepie. Poza tym od 2 kwietnia sklepy muszą zapewnić klientom rękawiczki jednorazowe oraz dostęp do płynów dezynfekujących. Polska Izba Handlu zwróciła jednak uwagę, że spełnienie nowych wymogów rządu będzie trudne.

- Wobec coraz mniejszej dostępności na rynku jednorazowych, foliowych rękawic oraz środków odkażających, większość sklepów w Polsce może nie być w stanie spełnić tego obowiązku - mówi Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlu.

Rękawiczki i płyny coraz droższe

Maciej Ptaszyński wskazuje, że rękawiczki i płyny dezynfekujące podrożały. - Przykładowo cena rękawiczek jednorazowych wzrosła w ostatnim czasie aż trzydziestokrotnie (…). W tej sytuacji konieczność sprostania nowym wymogom sanitarnym powoduje dodatkowe bardzo duże obciążenie finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, które muszą zaopatrzyć się w ten produkt, aby funkcjonować zgodnie z przepisami, a i tak funkcjonują na granicy rentowności - dodaje.

Polska Izba Handlu proponuje w związku z tym obniżenie podatku VAT na płyny dezynfekujące do 5 proc.

***

Audycja: "Ekspres Jedynki"

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 1.04.2020

Godzina: 17.19

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus. Czy można wyjść na spacer z małym dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 12:46
- Czy można wyjść z dzieckiem w wieku przedszkolnym na spacer ? Czy takie małe dziecko powinno zostać w domu? - pyta pani Regina z Warszawy. Odpowiedź w specjalnym poradniku Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń