Turnus w sanatorium. Co stanie się z twoim terminem?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 18:31
W związku z pandemią koronawirusa wstrzymano turnusy w sanatoriach. Do tej pory na wolne miejsca często czekało się miesiącami. Czy pacjenci, którzy z powodu epidemii nie mogą udać się na zaplanowane turnusy, będą mogli wziąć w nich udział w późniejszych terminach?
Audio
  • Turnus w sanatorium. Co stanie się z twoim terminem? (Jedynka/ Ekspres Jedynki)
Sanatoria tymczasowo zawiesiły swoją działalność
Sanatoria tymczasowo zawiesiły swoją działalnośćFoto: Darek Delmanowicz / PAP

- Jeżeli ktoś ma skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które miało rozpocząć się w najbliższym czasie, takie skierowanie zachowuje ważność i będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie z zachowaniem swojego miejsca w kolejce oczekujących. Taka osoba, która oczekuje na wyjazd, nie straci swojego miejsca w kolejce oczekujących - zapewnia Sylwia Wądrzyk, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia.

Poczekajmy dopóki będzie bezpiecznie

Gość Jedynki prosi słuchaczy, aby w tym momencie nie udawali się do wojewódzkich oddziałów NFZ, tylko przeczekali czas pandemii w domach. - Takie skierowanie można będzie złożyć albo wysłać pocztą wtedy, kiedy to będzie po prostu bezpieczne i kiedy na nowo ruszy leczenie uzdrowiskowe w sanatoriach. Oddział wojewódzki skontaktuje się osobiście z każdą taką osobą, potwierdzi nowy termin leczenia uzdrowiskowego i przejmie całą procedurę - dodaje.

Oświadczenia podpisane w uzdrowiskach

W części ośrodków uzdrowiskowych kazano podpisać pacjentom oświadczenia, że opuszczają turnusy na własne żądanie, mimo że zostały one zamknięte w związku z pandemią. Co można zrobić w takim przypadku?

- Taką informację można zgłosić telefonicznie do swojego oddziału wojewódzkiego NFZ. Są rekomendacje Ministerstwa Zdrowia, aby z uwagi na aktualną sytuację i stan epidemii, wcześniejszy wyjazd pacjenta niezależnie od regulaminów poszczególnych uzdrowisk, powinien zostać uznany przez uzdrowisko za uzasadniony i w związku z tym nie powinna wiązać się żadna dodatkowa opłata - tłumaczy Sylwia Wądrzyk, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia.

***

Audycja: "Ekspres Jedynki"

Prowadziła: Karolina Rożej

Reporter: Wojciech Urban

Data emisji: 9.04.2020

Godzina: 17.23

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wróciłeś do Polski i masz skierowanie na kwarantannę. Co z rodziną?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 16:31
Każdego dnia granice naszego kraju przekraczają osoby, które wracają z zagranicy. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, mają one obowiązek poddania się kwarantannie. Czy ten wymóg dotyczy także ich rodzin?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla zdolnych uczniów. Święty Mikołaj i jego pomocnicy działają

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 13:10
Stypendia przyznawane przez Fundację Świętego Mikołaja od lat trafiają do zdolnych i zaangażowanych społecznie uczniów, którzy pochodzą z niezamożnych rodzin. Dzisiaj, gdy szkoły prowadzą zajęcia zdalnie, szczególnie potrzebne są środki na zakup sprzętu umożliwiającego taką naukę. W związku z tym fundacja uruchomiła specjalną akcję, żeby każdy uczeń i uczennica mogli uczyć się #zdomu.
rozwiń zwiń