Kontrola drogowa. Jak często policjant musi zmieniać rękawiczki?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 18:50
Czy policjant przed każdą kontrolą drogową ma obowiązek zmienić rękawiczki lub je zdezynfekować? Dlaczego nie należy odkażać maseczek przy pomocy ozonowania? O tym nasi eksperci w Programie 1 Polskiego Radia.
Audio
  • Policjant musi zmieniać rękawiczki podczas każdej kontroli? (Ekspres Jedynki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Waldemar Deska / PAP

W dobie epidemii koronawirusa, liczba kontroli drogowych w Polsce diametralnie zmalała. - Tzw. kontroli rutynowych właściwie nie ma. Kontrole drogowe wykonywane są przede wszystkim, kiedy mamy do czynienia z wykroczeniem bądź przestępstwem drogowym - przyznaje podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

- Policjanci są wyposażeni w środki dezynfekujące oraz środki ochrony takiej jak rękawiczki czy maski. Nie ma jednak konkretnych przepisów i wytycznych, które nakazywałyby policjantowi zmieniać rękawiczki, zakładać je czy dezynfekować przy każdej kontroli drogowej. Policjant ocenia sytuację, która jest tu i teraz - mówi podinsp. Radosław Kobryś.

Ekspert Jedynki tłumaczy, że policjanci są przeszkoleni i przygotowani do tego, aby w sposób higieniczny podchodzić do kontroli.

Ozonowanie maseczek niewskazane

Część słuchaczy radiowej Jedynki zastanawia się również, czy można odkażać maseczki i rękawiczki za pomocą generatora ozonu.

- Ozon głównie przeznaczony jest do odkażania powierzchni i pomieszczeń. Ozonowanie powinno być wykonany z użyciem środków ochrony osobistej, czyli okularów lub gogli, ponieważ może drażnić. Zapach ozonu jest też nieprzyjemny, więc po ozonowaniu pomieszczenie powinno być dokładnie wywietrzone - informuje Anna Dela, rzeczniczka prasowa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

Anna Dela uważa, że w przypadku maseczek wielokrotnego użycia, lepszym sposobem na odkażanie jest wypranie ich w temperaturze 60 stopni Celsjusza. - Pranie 30-45 minut spokojnie wystarcza i nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych - dodaje.

Zakładanie maseczki po ozonowaniu bezpośrednio na skórę jest niebezpieczne.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Goście: podinsp. Radosław Kobryś (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji), Anna Dela  (rzeczniczka prasowa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH)

Data emisji: 22.04.2020

Godzina emisji: 15.44

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spacer na działkę lub wypad na ryby? Dozwolone czy zabronione?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 17:42
Czy możemy wyjść na działkę, która znajduje się kilka minut od naszego domu? Dlaczego weekendowy wyjazd na ryby nie będzie wiązał się z żadnymi konsekwencjami? Czy w dobie koronawirusa można pójść na cmentarz? O tym nasi eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atopowe zapalenie skóry. Jak radzić sobie podczas epidemii?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 12:51
Płyny odkażające oraz maseczki ochronne stanowią spory problem dla osób, które cierpią na atopowe zapalenie skóry. Jak często pacjenci mogą z nich korzystać, aby nie narażać swojego zdrowia?
rozwiń zwiń