Koronawirus. Czy każdy ozdrowieniec może oddać osocze?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 17:50
- Nie każdy może oddać osocze, ponieważ trzeba spełnić dwa warunki: trzeba być osobą zdrową i taką, która spełnia kryteria oddawania krwi zgodnie z polskimi kryteriami dotyczącymi tonacji krwi, która wynika z badania klinicznego, wywiadu, które przeprowadza lekarz - mówił dr n. med. Michał Sutkowski, prezes Warszawskiego Oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych. 
Audio
  • Koronawirus: co musisz wiedzieć? (Ekspres Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/LookerStudio

Gość audycji zaznacza, że osoba, która przeszła chorobę, ale będzie miała w swoim organizmie zbyt niski poziom przeciwciał również nie zostanie zakwalifikowana i nie będzie mogła oddać osocza. - W takiej sytuacji poziom przeciwciał będzie niewystarczający do tego, żeby podać go innej osobie, chronić przed skutkami samego Covid-19 i leczyć koronawirusa skutecznie - dodaje lekarz. 

***

Od momentu wybuchu epidemii COVID-19 naukowcy szukają skutecznych metod leczenia infekcji wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Z ostatnich doniesień wynika, że w leczeniu COVID-19 skuteczne może okazać się osocze krwi osób, które pokonały zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 i wytworzyły przeciw niemu przeciwciała. Zdaniem naukowców, przeciwciała znajdujące się w osoczu takich osób uruchamiają odpowiedź immunologiczną skierowaną przeciw SARS-CoV-2, co prawdopodobnie przyczynia się do zaniku infekcji. Jednocześnie zaznaczają, że do tej pory nie ma wiarygodnych badań klinicznych z randomizacją, które jednoznacznie potwierdzałyby skuteczność tej metody.

- W Polsce jest ponad 2500 ozdrowieńców. Takie osoby zapraszamy do badań. Poziom przeciwciał u każdego może być różny i musi być skrupulatnie badany - wyjaśnia dr n. med. Michał Sutkowski. 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Małgorzata Głogowska 

Data emisji: 29.04.2020 r. 

Godzina emisji: 15.44

ans 

Czytaj także

Terapia osoczem nadzieją dla chorych. Prof. Tomasiewicz: jej skala zależy od liczby dawców

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 16:27
- To niezwykle cenny lek, oddany przez dawców, nie do zastąpienia, przynajmniej na tym etapie, żadnym innym preparatem - powiedział o terapii osoczem kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy osoby chore na astmę są zobowiązane do noszenia maseczek ochronnych?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 18:15
- Jeżeli jest utrudnione oddychanie i osoba ma schorzenia, które mogą powodować, że maseczka ogranicza możliwość swobodnego oddychania, to na pewno jest to wskazanie, żeby maseczki nie nosić - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto wykonać komercyjny test na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 06:55
27 kwietnia w Polsce wykonano prawie 13 tys. testów w kierunku koronawirusa, a od początku epidemii przebadano w prawie 298 tys. próbek. Rośnie rynek testów komercyjnych, a w głównych miastach wojewódzkich powstają punkty mobilne, gdzie koszt wykonania testu nierzadko przekracza koszt 500 zł. Nie zmienia to jednak faktu, że chętnych nie brakuje.
rozwiń zwiń