Jak nie zakazić się podczas odbioru emerytury?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 11:00
Nasi słuchacze zastanawiają się, czy w dobie koronawirusa ze względu na bezpieczeństwo powinni otrzymywać emerytury w kopertach. - Ta procedura dotyczy wyłącznie osób, które przebywają na kwarantannie - odpowiada Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. Jak zatem zabezpieczyć się przed ewentualnym zakażeniem?
Audio
  • Bezpieczeństwo podczas odbioru emerytury (Ekspres Jedynki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Matej Kastelic / shutterstock

Obawy słuchaczy radiowej Jedynki spowodowane są tym, że listonosz podczas przekazywania emerytury, dotyka pieniędzy i stoi w bliskiej odległości.

Listonosze zachowują środki ostrożności

- Specjalna procedura doręczania przekazów emerytalno-rentowych uprzednio zakopertowanych dotyczy wyłącznie osób, które przebywają na kwarantannie. Przekaz pieniężny będzie uprzednio komisyjnie zapakowany w placówce pocztowej. Koperta po zamknięciu zostanie dostarczona przez listonosza, który pozostawi ją przed mieszkaniem osoby objętej kwarantanną, a sam wycofa się nad bezpieczną odległość oczekując na odbiór koperty przez klienta - tłumaczy Justyna Siwek.

Rzeczniczka Poczty Polskie dodaje, że pozostali emeryci i renciści otrzymują pieniądze w dotychczasowy sposób przy zachowaniu środków ostrożności. - Pracownicy Poczty Polskiej są na bieżąco zaopatrywani w środki ochrony osobistej. Listonosze dysponują płynami do dezynfekcji rąk lub rękawiczkami. Dystrybuujemy także do placówek pocztowych maseczki jednorazowe oraz maseczki wielokrotnego użytku - słyszymy.

Wirus utrzymuje się na banknotach przez kilka dni

Prof. Michał Bijak z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego przypomina naszym słuchaczom o zachowywaniu bezpiecznego dystansu od 1,5 m do 2 m podczas wizyty listonosza.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), koronawirus utrzymuje się na banknotach przez kilka dni, dlatego warto odłożyć pieniądze w bezpieczne miejsce na 4-5 dni i poczekać na jego inaktywację. Należy również pamiętać o umyciu rąk lub ich dezynfekcji.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Goście: Justyna Siwek (rzecznik prasowy Poczty Polskiej), prof. Michał Bijak (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 4.05.2020 r. 

Godzina emisji: 15.44

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Listonosz nie odwiedzi osób objętych kwarantanną. Co z emeryturą?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 13:30
Poczta Polska wstrzymuje doręczanie korespondencji pod adresy, gdzie przebywają osoby objęte kwarantanną. Do czasu zakończenia przymusowej izolacji przesyłki będą przechowywane w placówkach pocztowych a emeryci i renciści objęci kwarantanną nie muszą się martwić o swoje świadczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Czy wirus przenosi się na kwiatach?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 13:45
Koronawirus utrzymuje się na różnych powierzchniach od kilku godzin do kilku dni. Co z kwiatami, które kupimy lub dostaniemy od kogoś w prezencie?
rozwiń zwiń