Maseczka jednorazowa czy wielokrotnego użytku?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 17:25
- Z zasady każdy jednorazowy sprzęt powinien być używany jeden raz. Wtedy producent daje gwarancję jego właściwości - mówi o maseczkach jednorazowych Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA. A czy maseczki można zastąpić przyłbicami?
Audio
  • Czy jednorazowe maseczki można prać? (Ekspres Jedynki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/SIMONE VENEZIA

Warto pamiętać, że kiedy zdecydujemy się na poddanie maseczki jednorazowej dezynfekcji bądź próbie wyprania, może ona stracić właściwości bariery chroniącej nas przed wirusem. - Jeżeli ktoś tylko popsika jakimś preparatem na bazie alkoholu i materiał nie zniszczy się, oczywiście nic się nie stanie. Ale z zasady pamiętajmy, że sprzęt jednorazowy jest do jednokrotnego użycia - przyznaje Marek Posobkiewicz.

W związku z tym główny inspektor sanitarny MSWiA bardziej poleca do korzystania na co dzień z maseczek wielokrotnego użytku, które można uprać.

Czy przyłbica może zastąpić maseczkę?

- Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów wprowadziło możliwość zastępowania maseczki choćby przyłbicą, więc przyłbice są w pełni dozwolone - odpowiada Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Prof. Michał Bijak z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego zaznacza jednak, że przyłbice warto stosować tylko jako element dodatkowy do maseczek.

- Jeśli wszystkie osoby mają maseczki, to ryzyko zarażenia jest podwójnie ograniczane, natomiast przyłbica stanowi tylko barierę mechaniczną przed kroplami i różnego rodzaju opryskiem, w którym może znajdować się wirus. Jak ktoś kaszlnie lub zacznie kichać, dolna część przyłbicy jest odsunięta - dodaje.


Jak samemu zrobić maseczkę ochronną Jak samemu zrobić maseczkę ochronną

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Goście: Marek Posobkiewicz (główny inspektor sanitarny MSWiA), Wojciech Andrusiewicz (rzecznik Ministerstwa Zdrowia), prof. Michał Bijak (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 5.05.2020 

Godzina emisji: 15.45

DS

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Maska, chustka czy szalik... co wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 13:42
Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. To może być chustka, szalik czy materiałowa maseczka. Czy warto zatem wydawać pieniądze na profesjonalne maseczki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Gdzie wyrzucić maseczkę?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 13:23
W związku z pandemią koronawirusa, od połowy kwietnia musimy obowiązkowo zakrywać twarz przy wychodzeniu z domu. Wiele osób stosuje do tego celu maseczki. Gdzie należy wyrzucić zużytą maskę? 
rozwiń zwiń