Domowa wizyta pedicurzystki? Ekspert odradza

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 19:57
Salony kosmetyczne są obecnie zamknięte, przez co nie można skorzystać z usług m.in. pedicurzystki. Czy zatem na pedicure można zaprosić ją do domu? - Każde spotkanie z osobą z zewnątrz to spotkanie z osobą potencjalnie zakażoną - mówi wprost prof. Maria Gańczak.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixel Shot / shutterstock

Właśnie w taki sposób należy traktować osoby świadczące tego typu usługi. - Jest to zabieg, który jest wykonywany dość długo. Ekspozycja na osobę potencjalnie zakażoną wynosi kilkanaście minut, pół godziny, a nawet godzinę - tłumaczy prof. Maria Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie w Zielonej Górze.

- Musimy zdać sobie sprawę, że nawet jeśli ta osoba będzie miała maskę ochronną, to prawdopodobnie będzie miała taką, która nie jest typowo zabezpieczająca jak maska z filtrem FP2, tylko wykonaną w sposób domowy. Taka maska chroni 50 razy mniej przed materiałem zakaźnym niż maska stosowana na przykład przez medyków - dodaje nasz ekspert.

Ponadto w przypadku wizyty pedicurzystki, nie mamy kontroli nad tym, jak często druga osoba zmienia maski i czy wykonuje to, kiedy są one zawilgocone. W związku z tym tego typu kontakty mogą skończyć się zakażeniem koronawirusem.

Warto także pamiętać, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, zakłady kosmetyczne nie mogą świadczyć usług również poza salonami.

Nie zalewamy wrzątkiem, tylko pierzemy

Wielu słuchaczy zastanawia się również, w jaki sposób należy dbać o stan maseczek. Czy po powrocie do domu wystarczy wrzucić je do miski i zalać wrzątkiem?

- Maseczka wielorazowego użytku musi zostać przez nas wyprana. Samo jej zalanie gorącą wodą nie załatwia sprawy. Musimy ją wyprać z użyciem środków myjących w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza, aby wyeliminować wszelkie patogeny z powierzchni materiału, w tym też koronawirusa - mówi rzeczniczka Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej Joanna Narożniak.

Joanna Narożniak dodaje, że podczas prania należy korzystać z mydła lub środka piorącego, następnie wypłukać maseczkę, a po jej wysuszeniu także przeprasować.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Goście: prof. Maria Gańczak (kierownik Katedry Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie w Zielonej Górze), Joanna Narożniak (rzeczniczka Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej)

Data emisji: 6.05.2020 

Godzina emisji: 15.45

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Gdzie wyrzucić maseczkę?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 13:23
W związku z pandemią koronawirusa, od połowy kwietnia musimy obowiązkowo zakrywać twarz przy wychodzeniu z domu. Wiele osób stosuje do tego celu maseczki. Gdzie należy wyrzucić zużytą maskę? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maseczka jednorazowa czy wielokrotnego użytku?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 17:25
- Z zasady każdy jednorazowy sprzęt powinien być używany jeden raz. Wtedy producent daje gwarancję jego właściwości - mówi o maseczkach jednorazowych Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA. A czy maseczki można zastąpić przyłbicami?
rozwiń zwiń