Wyjątkowy dzień - Dzień Matki

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 16:54
26 maja to Dzień Matki. Jest to okazja do tego, żeby powiedzieć kilka ciepłych słów i po prostu podziękować. W Polsce to święto liczy już 106 lat. Obchodzi się je w 140 krajach.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yuganov Konstantin/shutterstock

Nasza reporterka pyta krakowian, czy w dobie pandemii świętuje się tak samo? Niektórzy narzekali, że matka nie może przyjechać, albo do niej nie można jechać. Ale większość, tak jak dawniej, kupowała kwiaty i składała życzenia, osobiście lub telefonicznie. A wśród życzeń najczęściej powtarzały się życzenia zdrowia.

Kto jeszcze nie zdążył, niech koniecznie zadzwoni. Mamom składamy najlepsze życzenia od redakcji.

Polskie Nagrania/Youtube

Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

W różnych państwach dzień ten jest obchodzony w różne dni. Najwięcej krajów świętuje w drugą niedzielę maja, a w niektórych Dzień Matki obchodzony jest w Dzień Kobiet.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Data emisji: 26.05.2020 

Godzina emisji: 16.20

ag


Czytaj także

"Drogie Mamy, żyjcie nam sto lat". Specjalne życzenia premiera

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 12:40
"Chcę dziś podziękować wszystkim mamom za cały trud włożony w nasze wychowanie, za nieprzespane noce i stresujące wizyty na wywiadówkach" - napisał w Dniu Matki premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń