Wyjątkowa wycieczka pod ziemię - Kopalnia Soli "Wieliczka" szykuje się do przyjęcia turystów!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 17:22
W rękawiczkach, maseczkach oraz według ściśle określonych reguł. - Kopalnia soli kamiennej w Wieliczce pod Krakowem już od 8 czerwca 2020 roku zacznie przyjmować pierwszych turystów. Na jakich warunkach będzie można zwiedzać kopalnię? 
Audio
  • Kopalnia Soli "Wieliczka" szykuje się do przyjęcia turystów! (Ekspres Jedynki)
Wieliczka
Wieliczka Foto: Alexey Pevnev/shutterstock.com

- Zejścia turystów będą odbywać się co 15 minut w grupach maksymalnie 20-osobowych, tak żeby zachować dystans społeczny pomiędzy grupami - informuje Damian Konieczny, prezes zarządu Kopalni Soli "Wieliczka". - Zwiedzanie będzie trwało ok. 2 godz. i 15 min. trasą, która będzie miała w sumie 2,5 km długości - dodaje. 

Wyjątkowa wycieczka pod ziemię 

Podziemna Trasa Turystyczna wielickiej kopalni powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Około miliona turystów rocznie zwiedza ok. 3 km trasy składającej się z 20 komór, położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów (poziomy I – III). Na trasie jest do pokonania ok. 800 schodów. Część trasy przystosowana jest dla wózków inwalidzkich. Zwiedzanie trwa ok. 2–3 godziny.

Punktem kulminacyjnym zwiedzania kopalni jest kaplica św. Kingi, w której znajdują się relikwie Świętej. Podziemna świątynia o wymiarach ok. 54 m długości, ok. 18 m szerokości i ok. 12 m wysokości znajduje się 101 metrów pod ziemią i jest jedną z największych atrakcji wielickiej kopalni.

- Kaplica św. Kingi zawsze była wypełniona po brzegi turystami - podkreśla prezes Damian Konieczny. - Ona słynęła z tego, że wszystkie zdjęcia były tutaj wykonywane. Za parę dni będzie można tutaj wejść, przebywać. Będzie możliwość na chwilę refleksji, zadumy w tej kaplicy - dodaje. Zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa wewnątrz kopalni co kilkaset metrów umieszczone będą płyny dezynfekcyjne. Jak deklaruje prezes zarządu Damian Konieczny na trasie będą  dla turystów dostępne również środki ochrony osobistej: maseczki oraz rękawice. Dodaje, że trasa turystyczna jest oznakowana specjalnymi piktogramami. - Będą one przypominać o tym, żeby zachować odpowiednią odległość, nie przekraczać pewnych miejsc wytyczonych - zaznacza. - Wszystko w celu zachowania bezpieczeństwa - dodaje. 

Duże zainteresowanie

Kopalnia Soli "Wieliczka" będzie otwarta dla turystów w godzinach między 9 a 17. Damian Konieczny przekonuje, że na chwilę obecną kopalnia cieszy się dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych turystów. - Uruchomiliśmy sprzedaż on-line i zachęcamy do tego, żeby zaplanować tę wizytę. Obecnie codziennie sprzedaje się kilkadziesiąt biletów - mówi. 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Magdalena Zbylut-Wiśniewska 

Data emisji: 2.06.2020 r. 

Godzina emisji: 16.16

ans 

Czytaj także

Muzeum w Wieliczce - majestat starej kopalni

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 13:20
Trasa muzealna w kopalni soli w Wieliczce właśnie świętuje swoje 50. urodziny. - Muzeum było niezwykle nowoczesne, jego twórca, Alfons Długosz, zadbał o atrakcyjną ekspozycję, a także o to, by były tam sala kinowa i kawiarnia - mówi Piotr Chwalba z muzeum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" w Wieliczce. Kopalnia jak labirynt

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 13:31
Nasza reporterka Małgorzata Głogowska odwiedziła Wieliczkę. Dowiedziała się w jaki sposób wydobywa się sól, czy w kopalni można się zgubić i jakie właściwości lecznicze mają solankowe tężnie. 
rozwiń zwiń